Համոզված ենք, որ մեր ավանդական բարեկամ մահմեդական պետությունները չեն տրվի Անկարայի սադրանքներին. Շավարշ Քոչարյան 04/12/2016   18:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի միակողմանի դիրքորոշման և ամեն գնով Ադրբեջանին սատարելու մոլուցքի պատճառով նրա որևէ միջամտություն ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացին միայն վնաս է հասցնելու:
Այս կարծիքը հայտնել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով «News.am» գործակալության հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի ԱԳ նախարարի՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության ստամբուլյան գագաթաժողովի շրջանակներում արված հայտարարությունները:
«Բաքվի կողմից ղաբարաղա-ադրբերաջանական շփման գծում սանձազերծած ապրիլի 2-5-ի իրադարձությունները և Թուրքիայից հնչեցված սադրիչ հայտարարությունները դրա վառ ապացույցն են»,-ընդգծել է Շ.Քոչարյանը:
Ըստ նրա՝ Թուրքիայի արտգործնախարարն Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում ունեցած իր ելույթում, շահարկելով իսլամական համերաշխությունը, վտանգավոր փորձ է կատարում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները արհեստականորեն ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն:
«Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքն է անկայունության, ահաբեկչության և արյունահեղության ալիքի տարածումը թե Թուրքիայի ներսում, թե իր սահմաններից դուրս: Իր վերոհիշյալ սադրիչ հայտարարությամբ Թուրքիայի ԱԳ նախարարն, փաստորեն, բացահայտում է այդ ալիքը դեպի Հարավային Կովկաս տարածելու ձգտումը:
Համոզված ենք, որ մեր ավանդական բարեկամ մահմեդական պետությունները, լավ գիտակցելով Թուրքիայի իրական նպատակները, չեն տրվի Անկարայի սադրանքներին»,-ասել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը:
16:19 12/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայկական կողմին վերադարձված հայ մարտիկների դիերը եղել են անդամահատված, մի դեպքում էլ բացակայել է աչքը
15:17 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀրապարակվել են մարտական գործողությունների ժամանակ հանուն հայրենիքի ընկած 65 զինծառայողների անուններ

Любое вмешательство Анкары в процесс карабахского урегулирования нанесет лишь ущерб – замглавы МИД Армении 04/12/2016 18:52 | Актуальная тема
Любое вмешательство Анкары в процесс карабахского урегулирования нанесет только ущерб, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя по просьбе информационного агентства News.am заявление главы МИД Турции, сделанное в рамках стамбульского саммита Организации исламского сотрудничества.
“Очевидно, что по причине односторонней позиции Турции и ее мании любой ценой поддерживать Азербайджана, любое вмешательство Анкары в процесс карабахского урегулирования лишь нанесет ущерб. Действия, развязанные 2-5-го апреля со стороны Баку на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, и прозвучавшие из Турции провокационные заявления являются ярким свидетельством этому”, - отметил Кочарян.
Он отметил, что глава МИД Турции в своем выступлении на заседании Организации исламского сотрудничества, манипулируя исламской солидарностью, делает опасную попытку искусственным образом представить военные действия Азербайджана против самоопределившегося Нагорного Карабаха в качестве религиозного конфликта.
“Последствием проводимой нынешними турецкими властями политики является распространение волны нестабильности, терроризма и кровопролития как внутри Турции, так и за пределами ее границ. Своим вышеотмеченным провокационным заявлением министр иностранных дел Турции, фактически, раскрывает стремление распространить эту волну в сторону Южного Кавказа”, - сказал Шаварш Кочарян.
Он выразил уверенность, что мусульманские страны, будучи нашими традиционными друзьями, и хорошо осознавая реальные цели Турции, не поддадутся на провокации Анкары.