Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հորդորել են ԵՄ-ին ԼՂ հարցում վերջ տալ հավասարության նշան դնող հայտարարություններին 04/12/2016   20:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստին ընդառաջ եվրոպացի մի շարք գործիչներ արդեն իսկ իրենց դիտարկումներն են ներկայացրել տարածաշրջանում առկա իրավիճակի վերաբերյալ` կոչ անելով ԵՄ-ին Լեռնային Ղարաբաղին աջակցություն ցուցաբերելու համար իրականացնել հստակ գործողություններ: Մասնավորապես, Եվրախորհրդարանում Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության խմբի փոխնախագահ Ֆրանսուազ Գրեսետետը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքացիական անձանց զոհվելու կապակցությամբ և Եվրոպական միության գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիին գրավոր հարցադրում ներկայացրել: Դրանում պատգամավորը հանձնակատարին հորդորել է քայլեր ձեռնարկել` հրադադարի պահպանման և ամրապնդման ուղղությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստանի եվրոպական բարեկամներ» կազմակերպությունից, Եվրախորհրդարանի մեկ այլ պատգամավոր Խորդի Սեբաստիան նշել է, որ ԼՂ-ում տեղի ունեցած դեպքերի հետ կապված նամակ է հղել Մոգերինիին, որտեղ ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ցուցաբերած բռնությունների փաստերը: Նա հորդորել է Եվրոպական միությանը վերջ տալ հրադադարի խախտման հարցում «կողմերին կոչեր անելուց», այն դեպքում, երբ ակնհայտ է կոնկրետ հանցագործը:
Սեբաստիան վերջերս եղել է և Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում:
16:44 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ նախագահությունը հետևում է գլխատված զինվորների ու խոշտանգված մարﬕնների մասին հայկական զեկույցներին
14:06 12/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի իշխող կուսակցությունը կաջակցի Ղարաբաղի հարցով ադրբեջանական ստորագրահավաքին
14:02 12/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանցիներն ու թուրքերը Ղարաբաղի թեմայով բողոքի ակցիա են կազմակերպել Բրյուսելում
13:23 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ դատի ԱՄՆ հանձնախումը Օբամային կոչ է արել «Լեհիի օրենքի» շրջանակում պատժել Ադրբեջանին

Ряд депутатов Европарламента призвали ЕС предпринять конкретные шаги по оказанию помощи Нагорному Карабаху 04/12/2016   22:05  |  Актуальная тема
Ряд европейских деятелей призвали ЕС предпринять конкретные шаги по оказанию помощи Нагорному Карабаху. В частности, вице- председатель фракции Европейской народной партии в Европарламенте Франсуаз Грессетет выразила озабоченность в связи с гибелью гражданских лиц в Нагорном Карабахе и обратилась с письменным запросом к верховному комиссару ЕС Федерике Могерини.
В запросе парламентарий призвала Могерини предпринять шаги по сохранению и соблюдению режима прекращения огня.
Как сообщили “Арменпресс” в пресс-службе организации “Европейские друзья Армении”, еще один депутат Европарламента Жорди Себастия сообщил, что в связи с событиями в Нагорном Карабахе направил Могерини запрос, в котором акцентировал внимание на зверствах Азербайджана в отношении гражданского населения. Парламентарий призвал ЕС прекратить  призывы к обеим сторонам в вопросе нарушения перемирия в том случае, когда очевиден конкретный преступник.
Себастия недавно побывал в Армении и Нагорном Карабахе.
17:02 12/04/2016  |  Лента новостейВ ОБСЕ следят за армянскими докладами об обезглавленных военнослужащих и обезображенных телах солдат