Պաշտպանության նախարարությունը հաստատում է` հայկական կողմին փոխանցված զինվորների մարմինները եղել են խոշտանգված և անարգված 04/11/2016   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ս.թ. ապրիլի 10-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև տեղի է ունեցել ս.թ. ապրիլի 2-ից 5-ը ադրբեջանական կողմից սանձազերծած ագրեսիայի ընթացքում զոհված զինծառայողների դիակների փոխանակում: Փոխանակման ընթացքում հայկական կողմին են փոխանցվել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զոհված 18 զինծառայողների մարմինները: Այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ՊՆ-ն:
Հաշվի առնելով հայկական կողմին փոխանցված մարմինների խոշտանգման և անարգանքի փաստը, որն արձանագրվել է ԼՂՀ պատկան մարմինների և ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների կողմից, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ դա հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի՝ ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի կողմից մատնանշված նորմերի կոպտագույն խախտում:
ԼՂՀ և ՀՀ իշխանությունները, համագործակցելով միջազգային կազմակերպությունների հետ, իրականացնում են հանցագործությունների վերաբերյալ ապացույցների հավաքման աշխատանքներ, որոնց հիման վրա հարուցվում են քրեական գործեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարում է նաև, որ բոլոր միջազգային ատյաններում հետևողականորեն բարձրացվելու են Ադրբեջանի կողմից իրականացված միջազգային մարդասիրական (զինված հակամարտության) իրավունքի և տարատեսակ կոնվենցիաների խախտումների փաստերը` վերջնանպատակ դնելով Ադրբեջանին նաև իրավական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը:
14:29 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմը զոհված 18 զինծառայողների անունները կհրապարակի՝ ինքնությունը հաստատելուց հետո. Դավիթ Բաբայան
13:19 11/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈ՞րը կլինի միջազգային հանրության արձագանքը՝ Ադրբեջանի կողմից հայ զինվորների դիակների անարգման նկատմամբ
12:31 11/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹալիշի վայրագությունների կրկնօրինակով խեղվել են հայ զինվորների մարմինները
11:33 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմին վերադարձված անհետ կորած զինծառայողների մարմինների մեծ մասը խեղված է
10:15 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍտոկհոլմում հոգեհանգստի արարողություն է մատուցվել Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով զոհված հայ նահատակների համար
22:39 10/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայկական կողմին է հանձնվել 18 զոհվածի մարմին. Դավիթ Բաբայան
19:49 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼռության երթ Երևանում՝ ի հիշատակ զոհված զինվորների (Ուղիղ).1in.am
18:33 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ-ն և Ադրբեջանը զոհվածների մարմիններ են փոխանակել (լրացված)
16:41 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից գլխատված ժամկետային զինծառայող Քյարամ Սլոյանին վերահուղարկավորել են. News.am

Армения будет требовать привлечения Азербайджана к ответственности за надругательство над телами погибших армянских солдат - Минобороны 04/11/2016 16:28 | Лента новостей
Минобороны Армении будет добиваться от международных инстанций привлечения Азербайджана к правовой ответственности за глумление над телами погибших армянских военнослужащих, говорится в распространенном в понедельник,11 апреля, заявлении оборонного ведомства Армении.
Минобороны Армении подтверждает, что 10 апреля с.г. при посредничестве Международного комитета Красного Креста(МККК) и офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ между Нагорным Карабахом и Азербайджаном состоялся обмен телами военнослужащих, погибших в результате развязанной 2-5 апреля азербайджанской стороной агрессии. Армянской стороне были переданы тела 18 военнослужащих Армии обороны НКР.
С учетом того, что переданные армянской стороне тела подверглись истязаниям и глумлению, что было зафиксировано компетентными органами НКР и представителями МККК, Министерство обороны Армении заявляет, что подобное отношение является грубейшим нарушением положений международного гуманитарного права, о чем ранее заявила Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших.
Власти НКР и Армении при сотрудничестве с международными организациями работают над сбором доказательств совершенных преступлений, на основе которых будут заведены уголовные дела.
"Министерство обороны Армении официально заявляет, что факты нарушений Азербайджаном международного гуманитарного (в период вооруженного противостояния) права и различных конвенций будут последовательно представляться во всех международных структурах: конечной целью станет вопрос привлечения Азербайджана к правовой ответственности", - отмечается в заявлении.