Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ 04/11/2016 16:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 11-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ջեֆրի Ֆելթմանին։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին ներկայացրեց ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքները՝ այդ առումով կարևորելով ռազմական գործողությունների անթույլատրելիության մասին միջազգային հարնության հստակ դիրքորոշումը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը խոր մտահոգություն հայտնեց հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման հետ կապված՝ նշելով, որ ՄԱԿ-ն իր միասնական դիրքորոշումն արտահայտել է՝ անվերապահ աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։
Հանդիպման օրակարգում էին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումները, միգրացիոն ճգնաժամին առնչվող խնդիրներ։
Զրուցակիցները քննարկեցին ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից Հայաստանում իրականացվող արդյունավետ ծրագրերը:
Հանդիպումից հետո ստորագրվեցին ՀՀ և ՄԱԿ միջև առաջիկա չորս տարիների՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ մի շարք փաստաթղթեր (Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի միջև երկրում համագործակցության ծրագրի գործողությունների ծրագիր 2016-2020, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Միավորված ազգերի բնակչության հիմնադրամի միջև երկրում Միավորված ազգերի բնակչության հիմնադրամի գործունեության ծրագիր 2016-2020, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի միջև երկրում Միավորված ազգերի մանկական հիմնադրամի գործունեության ծրագիր 2016-2020):

ООН безоговорочно поддерживает усилия сопредседателей МГ ОБСЕ по карабахскому урегулированию – Фелтман 04/11/2016   17:52  |  Лента новостей
ООН выразила свою единую позицию, заключающуюся в безоговорочном содействии усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта исключительно мирным путем. Об этом в понедельник заявил заместитель генерального секретаря ООН по политическим вопросам Джеффри Фелтман на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Эдвард Налбандян представил Джеффри Фелтману последствия развязанной Азербайджаном в начале апреля агрессии против Арцаха, придав в этом контексте важность четкой позиции международного сообщества относительно недопустимости военных действий.
Заместитель генсека ООН выразил глубокую обеспокоенность обострением ситуации в зоне карабахского конфликта.
На повестке встречи были также вопросы, касающиеся событий на Ближнем Востоке, кризиса с мигрантами.
Собеседники обсудили эффективные проекты, реализуемые в Армении Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН).
После встречи был подписан ряд документов касательно сотрудничества между Арменией и ООН в различных сферах на ближайшие 4 года.
15:12 11/04/2016  |  Лента новостейВ Минобороны НКР сообщили о передаче Азербайджану тел 13 солдат
14:58 11/04/2016  |  Лента новостейАрмянский солдат вновь принудил противника к прекращению огня – Мовсес Акопян
14:00 11/04/2016  |  Лента новостейПрезидент НКР отметил важность представления миру объективной информации об агрессивной политике Азербайджана