24 տարի առաջ Ղարաբաղի Մարաղա գյուղը վերածվեց ավերակների. պատմությունը կկրկնվի, եթե մենք ինքներս չկարողանանք մեզ պաշտպանել 04/10/2016   22:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
24 տարի առաջ՝ 1992թ.-ի ապրիլի 10-ին, Ղարաբաղի Մարաղա գյուղը վերածվեց ավերակների, որի մոխիրների վրա ադրբեջանական բանակը թողեց տանջամահ արված բնակիչների բզկտված մարմինները:
Ինչպես նշում է «Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» ՀԿ-ն, այն օրերի ժամանակագրությունը սարսափեցնող է. այն, ինչի ականատեսն եղան գյուղն ազատագրած հայ մարտիկներն ու բազմաթիվ դիտորդները, դժվար է պատկերացնել
ոչ կանանց, ոչ երեխաներին, ոչ ծերունիներին չխնայած «մարդասիրական ադրբեջանական բանակի» ատելության և դաժանության ողջ խորությունը:
Մարմիններն այլանդակված էին, գլխատված և մասնատված: Իսկ նրանց, ում «խնայել» էին, գերի էին վերցվել. մեծահասակներն անմարդկային կտտանքների էին ենթարկվել, իսկ երեխաներին փորձում էին «յուրացնել»՝ հանձնելով ադրբեջանական մանկատներ:
Տարիներ պահանջվեց, որպեսզի նրանց կարողանան վերադարձնել հարազատ տուն՝ Ղարաբաղ:
Այս կարգի դրվագներն Ադրբեջանի պատմության մեջ եզակի չեն, դրանք որոշակի օրինաչափություն են այդ երկրի բնութագրում:
Մարաղայի ողբերգությանը նախորդել էր ավերված և այրված Խրամորթ գյուղի բնակիչների ողբերգությունը: Այս գյուղի փախչել չհասցրած վեց տարեցներ դաժանորեն սպանվել էին:
Այս ցուցակին կարելի է ավելացնել Հայաստանի և ԼՂՀ-ի այն քաղաքացիների ողբերգական ճակատագրերը, ովքեր 1994թ.-ին կնքված այսպես կոչված «հրադադարի» ընթացքում հայտնվելով Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում, ենթարկվել են մահվան հանգեցնող կտտանքների (Մանվել Սարիբեկյան, Կարեն Պետրոսյան):
Արժե առանձնակի հիշատակել Հունգարիայում քնած ժամանակ Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի «հերոսություն»-ը:
Ըստ ՀԿ-ի՝ Ադրբեջանում ծավալված տոտալ կատաղի հայատյացությունը և սերունդների դաստիարակության համակարգն այսօր իր պտուղներն է տալիս:
Խրամորթի և Մարաղայի ճակատագրերին արժանացավ նաև ղարաբաղյան երրորդ գյուղը՝ Թալիշը, որում 2016թ.-ի ապրիլի 2-4-ի զինված հակամարտության ժամանակ, ինչպեսև 24 տարի առաջ, գյուղը լքել չհասցրած ընտանիքը վայրագորեն սպանվեց:
Ադրբեջանցի բանակն անմարդկային վերաբերմունք դրսևորեց նաև ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զոհված զինվորների նկատմամբ՝ գլխատելով, կտրելով ականջներ, վերջույթներ:
Վերընշված բոլոր օրինակները վկայում են ոչ միայն անմարդկային պահվածքի դրսևորման և մարդու արժանապատիվ մահվան հումանիտար իրավունքի խախտման, այլև դա Ադրբեջան պետության քաղաքականության արդյունքն է: Եվ այդ ամենն արվում է նրա իմացությամբ, թույլտվությամբ և օրհնությամբ: Հակառակ դեպքում՝ բոլոր այս տարիների ընթացքում դրվագներից գոնե մեկով քրեական գործ կհարուցվեր, որին կհաջորդեր Քրեական օրենսգրքի  համապատասխան հոդվածով նախատեսված պատիժը:
Այսօր արդեն գոյություն չունեցող փոքր լեռնային գյուղի ողբերգության 24-րդ տարելիցն է: Գրեթե քառորդ դար անց այդ գյուղի պատմությունը կրկնվում է մեր աչքի առջև՝ քաղաքակիրթ աշխարհի լռելյալ թողտվության և անտարբերության պայմաններում:
«Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» ՀԿ-ն ընդգծում է, որ Մարաղան կկրկնվի, եթե մենք ինքներս չկարողանանք մեզ պաշտպանել:
18:52 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿոմանդոսը կոչ է անում աշխարհասփյուռ հայ գեներալներին և ռազմական փորձագետներին հավաքվել Երևանում՝ հայության առաջ ծառացած խնդիրների լուծումները գտնելու նպատակով
12:53 10/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախորդ օրերի համեմատությամբ լարվածությունը նվազել է. Հայաստանի և Նախիջևանի սահմանագոտում կրակոցներ չեն արձանագրվել. ՀՀ ՊՆ
11:09 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նամակներ է հղել արտասահմանցի գործընկերներին
09:46 10/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՇփման գծում հիմնականում պահպանվել է կրակի դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ բացառությամբ հյուսիսային հատվածի

Годовщина кровавых погромов в Мараге:история повторилась спустя 24 года в карабахском селе Талиш 04/11/2016   01:20  |  Лента новостей
24 года назад 10 апреля 1992 года карабахское село Марага превратился в руины, на пепелище которых наступающей азербайджанской армией были оставлены замученные тела истерзанных жителей.
Как сообщает «Инициатива по предотвращению ксенофобии», хроника тех дней ужасает: глядя на то, что предстало перед глазами освободивших села армянских бойцов и многочисленных наблюдателей, сложно представить себе всю глубину ненависти и жестокости «гуманное азербайджанской армией», которая не пощадила ни женщин, ни детей, ни стариков. Тела были обезображены, обезглавлены и расчленены. А те, кого «пощадили» были угнаны в плен – взрослые подверглись нечеловеческим пыткам, а детей пытались «присвоить» и ассимилировать, сдав в азербайджанские детские дома.
Понадобились годы, чтобы вернуть их обратно, домой, в родной Карабах.
Эпизоды складываются в определяющую характер государства тенденцию при наличии определенной закономерности, которая применительно к Азербайджану просматривается с завидным постоянством, которое нельзя игнорировать, списывая на «отдельные случаи», сотворенные маргиналами.
Трагедии Мараги предшествовала трагедия жителей разоренного и подожженного села Храморт, в котором, не успевшие убежать от наступающей азербайджанской армии шесть пожилых человек, оставшись в селе, были убиты жесточайшим образом. Их изуродованные трупы впоследствии были обнаружены после освобождения села армянскими бойцами и российской журналисткой.
К этому списку можно прибавить трагическую судьбу тех граждан Армении и Нагорно-Карабахской республики, которые в период заключенного в 1994 году так называемого «перемирия», оказавшись на территории Азербайджанской Республики, были подвергнуты истязаниям и пыткам, приведшим в результате к смерти (Манвел Сарибекян, Карен Петросян).
Отдельно стоит упомянуть «героизм» гражданина Азербайджанской Республики Рамиля Сафарова, зарубившего в Венгрии на учебных курсах топором спящего однокурсника. В Азербайджане, куда его экстрадировали через 8 лет после отбывания пожизненного срока, он был не только освобожден, но и удостоен наград, почестей и «моральной компенсации», за пережитые в заключении страдания. Ему слагают песни, посвящают литературные произведения и на официальном уровне призывают молодежь ровняться на него.
Тотальная и оголтелая армянофобия, развернутая в Азербайджане на фоне беспочвенной и ничем не обоснованной рекламы себя как толерантного общества, свидетельством чему является ксенофобская риторика первых лиц этого государства, и система воспитания поколений сегодня приносят свои плоды.
Судьба Храмотра и Мараги постигла и третье карабахское село Талиш, в котором во время эскалации конфликта, перешедшего в вооруженное противостояние 2-4 апреля 2016 года, так же, как и 24 года назад, не успевшая эвакуироваться семья, подверглась надругательствам и была жестоко убита.
Поверглись надругательствам также солдаты Армии Обороны НКР, над трупами которых, после смерти надругались – отрезая головы, уши, конечности.
Все вышеприведенные примеры, от которых можно отмахнуться, сказав, что «это маргиналы, где их нет?» ярко иллюстрируют не только бесчеловечность и нарушение гуманитарного права людей на достойную смерть, но свидетельствуют о том, что все это – результат политики Азербайджанского государства. И совершаются эти поступки с его ведома, позволения и благословения.
В противном случае, за все годы, хотя бы по одному из эпизодов было бы заведено уголовное дело, которому следовало бы наказание по соответствующей статье УК.
Сегодня 24 годовщина трагедии маленького горного села, которого уже не существует. Прошло почти четверть века и его судьба повторяется вновь и вновь, на наших глазах, при молчаливом попустительстве и игнорировании цивилизованного мира.
И эта его позиция – гарантия того, что Марага будет возвращаться и повторяться. Если мы не сумеем себя защитить сами.