ԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարանականները համատեղ հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ 04/09/2016 17:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարանների պետական – իրավական հարցերի հանձնաժողովները համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական գործողությունների իրականացման հետևանքով մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ:
«Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը, կոպտորեն խախտելով 1994թ. մայիսին ստորագրված զինադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը (Արցախի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ), Ադրբեջանը բացահայտ ոտնահարել է միջազգային իրավունքի նորմերը՝ պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ: Հարձակման հիմնական թիրախ է դարձել սահամանամերձ եւ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությունը:
Ադրբեջանական բանակն իր զինանոցում գտնվող բազմաթիվ զինատեսակներից («ՄՄ-21» (Գրադ) տիպի հրթիռահրետանային կայանք եւ «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ, ամենատարբեր տրամաչափի հրետանային միջոցներ (այդ թվում՝ 152մմ հրանոթներ), ՏՕՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկ» ծանր հրանետային համալիր, ՄԻ-24 գրոհային ուղղաթիռներ, տանկեր ու այլ կարգի զրահատեխնիկա, գրոհային անօդաչու թռչող սարքեր) հրթիռա-հրետակոծման է ենթարկել ԼՂՀ մի շարք բնակավայրեր, որի հետևանքով զոհվել ու վիրավորվել են խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում երեխաներ, կանայք և ծերեր: Անվտանգության խնդիրներից ելնելով տարհանվել են Թալիշ, Մատաղիս, Մարտակերտ բնակավայրերի խաղաղ բնակիչները:
Ադրբեջանական բանակի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ կատարված վայրագությունների ու անմարդկային բռնարարքների ապացույցները բազմաթիվ են:
Բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ ադրբեջանական բանակի կազմում ներգրավված են եղել վարձկան ահաբեկիչներ: Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան խաղաղության և մարդկության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն է:
Նույն օրերին ադրբեջանական ագրեսիայից Արցախի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու հարվածն իր վրա է վերցրել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը, որը ձեռնարկել է հնարավոր միջոցները՝ կասեցնելու ռազմական լայնածավալ հարձակումը:
ԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարանների պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովները հայտարարում են, որ վճռական են տրամադրված վերոնշյալ բոլոր հանցագործությունները, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներն ուսումնասիրելու և դրանց արդյունքներն, ընդունված կարգով, միջազգային հանրությանը ներկայացնելու համար»:

Парламентарии НКР и Армении: Есть основания полагать, что в состав азербайджанской армии были вовлечены наемные террористы 04/09/2016   17:35  |  Лента новостей
Постоянные комиссии по государственно-правовым вопросам НКР и Армении распространили совместное заявление касательно осуществленных Азербайджаном преступлений против человечества в ходе развязанных им широкомасштабных военных действий против Нагорно-Карабахской Республики.
"Со 2 по 5-е апреля 2016 года грубо нарушив подписанное  в мае 1994 года трехстороннее соглашение о режиме прекращения огня (между Арцахом, Азербайджаном и Арменией) Азербайджан открыто нарушил нормы международного права с применением запрещенных средств и методов ведения войны. Основной мишенью нападения стало гражданское население, находящееся в приграничной зоне и глубоком тылу.
Азербайджанская армия из множества находящихся в ее арсенале видов оружия ("ММ-21" (Град) и реактивная система залпового огня "Смерч",  артиллерийские средства поражения самого разного калибра (в том числе и пушки 152 мм), тяжёлая огнемётная система ТОС-1А "Солнцепёк", штурмовые вертолеты МИ-24, танки и другая бронетехника, штурмовые беспилотные летательные аппараты) подвергла ракетно-артиллерийскому обстрелу ряд населенных пунктов НКР, в результате чего погибли и были ранены мирные жители, в том числе дети, женщины и пожилые люди. Из соображений безопасности были эвакуированы мирные жители населенных пунктов Талиш, Матагис, Мартакерт. Существует множество доказательств зверств и бесчеловечных насильственных действий  азербайджанской армии против мирного населения Арцаха.
Имеются все основания полагать, что в состав азербайджанской армии были вовлечены наемные террористы.
Агрессия, осуществленная Азербайджаном против Республики Арцах, – международное преступление против мира и человечества.
В эти дни Армия обороны НКР взяла на себя основной удар, защищая мирное население Арцаха от азербайджанской агрессии: используя  имеющиеся в ее арсенале необходимые средства, она пресекла  широкомасштабное военное нападение противника, достойно выполнив роль гаранта безопасности своего народа.
Постоянные комиссии парламентов НКР и РА по государственно-правовым вопросам заявляют, что решительно настроены на изучение всех вышеуказанных преступлений, последствий азербайджанской агрессии и представление их результатов в установленном порядке международному сообществу.
09 апреля, 2016г.
13:45 09/04/2016  |  Лента новостейМедведев не исключает влияния внешних факторов на обострение карабахского конфликта
12:20 09/04/2016  |  Лента новостейСостояние детей, раненных в результате артобстрела с азербайджанской стороны, стабильное - Tert
10:55 09/04/2016  |  Актуальная тема ВС Азербайджана обстреляли участок границы в Тавушской области Армении – Минобороны