Սեյրան Օհանյան. Հայաստանը դեռևս շարունակում է ապավինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորանը 04/08/2016   19:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին և Պիեռ Անդիոյին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպումը նվիրված էր վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ հարձակողական գործողությունների և հնարավոր զարգացումների քննարկմանը:
Զրուցակիցների խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարն անդրադարձավ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած մարտական գործողություններին և ձևավորված իրավիճակին: Սեյրան Օհանյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց վերջին օրերին ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի հիմնական առաձնահատկությունների վրա, որոնց թվում էին հայկական կողմի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց դեմ ադրբեջանական զինուժի գործած ռազմական հանցագործությունները և զինված հակամարտության իրավունքի այլ դրույթների կոպիտ ոտնահարումները:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հերոսական և հմուտ գործողություններն ապահովեցին  Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի լիարժեք դիմադարձումը և հակառակորդի հետագա գործողությունների կանխումը: Ընդգծվեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, չնայած ճշգրիտ թիրախավորման և նոր բարենպաստ բնագծերի զբաղեցման միջոցով հակառակորդի սանձահարմանը ներգավվելու պատրաստականությանը, դեռևս շարունակում է ապավինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորանը: Որպես հակամարտության շուրջ ձևավորված զինված դիմակայության թուլացման նախապայման` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց ցանկացած հրադադար իրավաբանորեն պարտավորեցնող համաձայնագրով ամրապնդելու հրամայականը:

Глава Минобороны Армении обратил внимание посредников на военные преступления Азербайджана в НКР 04/08/2016 20:45 | Лента новостей
Министр обороны Армении Сейран Оганян принял 8 апреля сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Игоря Попова (Россия), Джеймса Уорлика (США), Пьера Андрийо (Франция) и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении, встреча была посвящена масштабным наступательным действиям Азербайджана против Нагорного Карабаха и обсуждению возможного развития событий.
По просьбе собеседников, министр обороны представил боевые действия и нынешнюю ситуацию на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск. Он обратил внимание посредников на главные особенности открытой агрессии азербайджанской стороны, в том числе военные преступления против армянских военнослужащих и гражданских лиц, а также грубые нарушения иных положений права вооруженных конфликтов.
Сейран Оганян подчеркнул, что Армения пока продолжает уповать на урегулирование нагорно-карабахского конфликта переговорным путем.
Глава оборонного ведомства Армении отметил, что героические и умелые действия Армии обороны НКР полноценно отразить вооруженную агрессию Азербайджана и предотвратили последующие действия противника. В качестве предусловия для ослабления вооруженного противостояния, глава Минобороны Армении указал на важность закрепления в императивном порядке перемирия на основе юридически обязывающего соглашения о прекращения огня.