Կարեն Միրզոյանը բանակցությունների հաջողության պարտադիր պայման է համարում Արցախի մասնակցությունը 04/08/2016   18:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում հաջողություն ապահովելու համար պարտադիր պայման է ղարաբաղյան կողմի լիարժեք մասնակցությունը բանակցային գործընթացին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը:
«Մեր գնահատականով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասնակցությունը հակամարտության կարգավորման գործընթացում պարտադիր պայման է, որպեսզի հնարավոր լինի հաջողություն արձանագրել»,- նշեց Միրզոյանը:
Հարցին՝ բանակցություններին ղարաբաղյան կողմի մասնակցության հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ բարձրացվե՞լ է, Կարեն Միրզոյանը պատասխանեց. «Դա Արցախի Հանրապետության մշտական դիրքորոշումն է: Այդ հարցը մենք բարձրացրել ենք ոչ միայն երեկվա հանդիպման, այլ նաև շատ այլ հանդիպումների ժամանակ: Մենք շարունակելու ենք այդ մասին բարձրաձայնել մինչև այն պահը, երբ Արցախը կվերադառնա բանակցային սեղան՝ որպես բանակցությունների լիարժեք կողմ»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիուն (Ֆրանսիա) և Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) Ստեփանակերտում են: Նրանք ապրիլի 7-ին հանդիպել են ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:

Глава МИД НКР: Обязательным условием достижения успеха в переговорном процессе является участие Нагорного Карабаха в нем 04/08/2016   19:34  |  Актуальная тема
Обязательным условием обеспечения успеха в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта является полноценное участие карабахской стороны в переговорах.
Об этом заявил в беседе с "Арменпресс" министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян.
"По нашим оценкам, участие НКР в процессе урегулирования конфликта является обязательным условием для достижения успеха”, - отметил Мирзоян.
На вопрос о том, был ли затронут ли вопрос участия карабахской стороны в переговорах на последней встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Мирзоян ответил: "Это постоянная позиция НКР. Этот вопрос мы поднимали не только на вчерашней встречи, но и в ходе многих других встреч. Мы будем говорить об этом до тех пор, пока Нагорный Карабах не вернется за переговорный стол в качестве полноценного члена переговоров.