Ադրբեջանական կողմը Արցախում շտապօգնության ավտոﬔքենա է խոցել 04/07/2016 11:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղում հակառակորդի կողﬕց ապրիլի 6-ին շտապօգնության ավտոﬔքենա է խոցվել: Այս մասին «Արﬔնպրես»-ին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի
Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Սա ևս ﬔկ անգամ խոսում է այն մասին, որ ի դեմս Ադրբեջանի, ﬔնք գործ ունենք ահաբեկչական պետության հետ: Շտապօգնության ավտոﬔքենան Ժնեևյան կոնվենցիայի դրութների համաձայն չի կարող լինել խոցելի օբյեկտ: Անհնար է դա, չի կարող այդպես լինել, դա հակասում է ﬕջազգային մարդասիրական բոլոր նորﬔրին: Սա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը չի հարգում որևէ իրավական մարդասիրական նորմ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա փոխանցմամբ, անձնակազմը բարբախտաբար չի տուժել, խոցման պահին անձնակազﬕ անդաﬓերը գտնվում էին հեռու: Ըստ Դավիթ Բաբայանի` այդ խոցումը կատարվել է դիտարվորյալ, ըստ երևույթին, ավտոﬔքենան թիրախավորել են անօդաչու սարքից ստացված տեղեկության հիման վրա:
Դավիթ Բաբայանը տեղեկացրեց, որ գիշերը տեղ-տեղ հակառակորդը շարունակել է կրակել: «Ներկայում կարող ենք ասել, որ հարաբերական անդորր է»,-ասել է Դավիթ Բաբայանը:

Азербайджанская сторона обстреляла карету скорой помощи в Арцахе 04/07/2016   11:47  |  Лента новостей
6-го апреля в Арцахе азербайджанская сторона подбила машину скорой помощи. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
“Это еще раз говорит о том, что в лице Азербайджана мы имеем дело с террористическим государством”, - отметил он.
Согласно Женевской конвенции, машина скорой помощи не может быть целью поражения, это противоречит нормам международного права и гуманизма. Это показывает, что Азербайджан не уважает никакие правовые гуманитарные нормы”,- сказал Давид Бабаян.
По его словам, бригада скорой помощи, к счастью не пострадала, так как находилась в момент обстрела далеко. По всей вероятности, удар был нанесен намеренно, на основании данных, полученных с помощью беспилотника.
Давид Бабаян сообщил, что этой ночью противник продолжал вести обстрел по ряду направлений. “На данный момент можно констатировать, что ситуация относительно спокойная”,- сказал Давид Бабаян.