ԼՂՀ արտգործնախարարը Հարավային Օսիայի իր գործընկերոջը ներկայացրել է վերջին զարգացումները 04/06/2016 22:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը և Հարավային Օսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կազբուլատ Ցխովրեբովն ապրիլի 6-ին հեռախոսազրույց են ունեցել՝ հարավօսականկողմի նախաձեռնությամբ։
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Կարեն Միրզոյանն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի ձեռնարկած հարձակողական գործողության մասին, ներկայացրել վերջին զարգացումները։
Կազբուլատ Ցխովրեբովը խորին մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ՝ փոխանցելով Հարավային Օսիայի ժողովրդի ու իշխանությունների լիակատար զորակցությունն ու աջակցությունն Արցախին։ Ավելի վաղ Հարավային Օսիայի Հանրապետության արտգործնախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ խստորեն դատապարտում էր հակամարտության կարգավորման՝ Ադրբեջանի որդեգրած ուժային տարբերակը և կոչ անում միջազգային հանրությանը արտակարգ միջոցներ ձեռնարկել ռազմական գործողությունների գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման ուղղությամբ։

Южная Осетия выразила полную поддержку НКР и решительно осуждает избранный Азербайджаном силовой метод разрешения конфликта 04/07/2016   00:25  |  Лента новостей
Глава МИД Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян проинформировал по телефону своего южноосетинского коллегу Казбулату Цховребову о развязанной Азербайджаном наступательной операции в ночь с 1 на 2 апреля вдоль всей линии соприкосновения НКР и Азербайджана.
Разговор состоялся в среду по инициативе осетинской стороны.Карен Мирзоян также представил последние развития событий, сообщает пресс-служба МИД НКР.
Казбулат Цховребов выразил глубокую обеспокоенность в связи со сложившейся ситуацией, передав полную поддержку и содействие народа и властей Южной Осетии Арцаху.
Ранее Министерство иностранных дел Республики Южная Осетия выступило с заявлением, в котором решительно осуждает избранный Азербайджаном силовой способ разрешения конфликта и призывает международное сообщество предпринять экстренные меры по незамедлительному прекращению огня в зоне боевых действий.