Շփման գծում զինադադարի խախտումը չի նշանակում միայն Արցախի ժողովրդի վտանգված լինելը. Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար 04/06/2016   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ռոբին Բյոհնիշը նախօրեին զորակցական նամակ է հղել Հայաստան-Չեխիա բարեկամության խմբի ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Չեխ խորհրդարանականը խոր ցավով է նշել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրադրության աննախադեպ լարվածության մասին` հավելելով, որ այս ամենը տեղի է ունենում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի նախաշեմին:
Նշվել է, որ հայ ազգի ներկայացուցիչները կրկին ստիպված են դիմակայել գոյություն ունեցող սպառնալիքներին եւ պայքարել իրենց կյանքի համար: Նա հավելել է, որ այս ամենը կատարվում է հայերի համար շատ արժեքավոր մի վայրում:
«Շփման գծում զինադադարի խախտումը չի նշանակում միայն Արցախի ժողովրդի վտանգված լինելը. այն նաեւ հարձակում է ԵԱՀԿ հեղինակության, ինչպես նաեւ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչների դեմ: Իմ կարծիքով` միջազգային հանրությունը պետք է Ադրբեջանից հրատապ պարզաբանումներ պահանջի եւ երկու կողմերին էլ ստիպի վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ: Հակամարտության կարգավորման միակ ընդունելի ճանապարհը դիվանագիտության եւ ոչ բռնի միջոցների կիրառումն է», -ասել է չեխ պատգամավորը:
Ռոբին Բյոհնիշն իր զորակցությունն է հայտնել վերջին մարտերի հետեւանքով զոհվածների ընտանիքներին եւ մերձավորներին` նրանց մաղթելով արիություն եւ ուժ:
«Ես կարծում եմ, որ այս դաժան փորձությունն ավելի կզորացնի հայ ժողովրդին»,-իր նամակում նշել է Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավարը:
14:22 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ Էդմոն Մարուքյանը կոչ է անում ՌԴ-ին ու Իսրայելին չեղարկել Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցության պայմանագրերը
13:56 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկկողմ կրակի դադարեցումը չի նշանակում, որ Ադրբեջանը վերջնականապես հետ կքաշվի. Տիգրան Աբրահամյան
12:58 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի արտգործնախարարն անդրադարձել է Ղարաբաղի հարցին
12:50 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ Պատերազմ կլինի՝ Ադրբեջանը կկորցնի, պատերազմ չի լինի՝ բանակցային և իրավունքի շրջանակներում խնդիրն առաջ կշարժվի. Արտակ Զաքարյան
12:17 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցի քաղաքական գործիչը` Ալիևին. այլևս չասեք կվերցնենք Ղարաբաղը
12:09 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ՀՀ և Ադրբեջանի Գլխավոր շտաբների պետերի հանդիպման արդյունքում
11:38 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ-ն պարկեր է պատրաստում՝ զոհերի դիերը այդ պարկերում պահելու և կողմերին պատշաճ կերպով տրամադրելու համար
11:34 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել հարգել հրադադարի ռեժիմը Լեռնային Ղարաբաղում
11:25 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգենտինահայերը բողոքի ցույց են անցկացրել Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց
11:09 06/04/2016  |  Միջազգային լրահոսՍելահաթթին Դեմիրթաշն առաջարկում է ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծել երկխոսությամբ

Чешский депутат назвал нарушение перемирия на линии соприкосновения ударом по авторитету ОБСЕ 04/06/2016   14:53  |  Лента новостей
Руководитель группы дружбы Чехия – Армения Палаты депутатов парламента Чехии Робин Бьохниш накануне направил письмо, в котором выразил поддержку главе группы дружбы Армения – Чехия, вице-спикеру НС Эдуарду Шармазанову, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Чешский парламентарий с глубоким сожалением отметил беспрецедентно напряженную ситуацию на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, причем в преддверии 101-й годовщины Геноцида армян в Османской империи. Отмечено, что армянский народ вновь вынужден противостоять имеющимся угрозам и сражаться за свою жизнь. Он добавил, что все это совершается в очень значимом для армян месте.
“Нарушение перемирия на линии соприкосновения означает не только угрозу для народа Арцаха, – это также удар по авторитету ОБСЕ и представителей Минской группы. На мой взгляд, международное сообщество должно потребовать от Азербайджана безотлагательных разъяснений и заставить обе стороны сесть за стол переговоров. Единственно приемлемый путь урегулирования конфликта – использование дипломатии и ненасильственных мер”, - подчеркнул чешский парламентарий.
Робин Бьохниш выразил свою поддержку семьям и близким погибших вследствие последних боев, пожелав им стойкости и сил.
“Я думаю, это суровое испытание еще больше укрепит дух армянского народа”, - отметил в письме руководитель группы дружбы Чехия – Армения.