Կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ՀՀ և Ադրբեջանի Գլխավոր շտաբների պետերի հանդիպման արդյունքում 04/06/2016 12:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Կրակի դադարեցման ուղղությամբ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբների պետերի հանդիպման ժամանակ:
Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Երեկ Մոսկվայում հանդիպել են երկու երկրների ԳԽ պետերը և ձեռք բերել կրակի դադարեցման պայմանավորվածություն: Ադրբեջանի կողﬕց գործողություններն աննախադեպ էին ոչ ﬕայն 1994 թվականի զինադադարից հետո, այլև ընդհանրապես ղարաբաղյան պատերազﬕ հաﬔմատ: Աննախադեպությունը պայմանավորված էր առաջին հերթին ռազմական տեսանկյունից՝ շփման գծի ողջ երկայնքով կրակի խտությամբ, կիրառված ռազմական տեխնիկայով, ներգրավված ուժերի և ﬕջոցների քանակով, նրանց Զؤ-ի մոտեցուﬓ առաջին գծին, ինչպես նաև ժամանակային հաﬔմատության ﬔջ նրանց մարդկային կորուստների ﬔծ քանակով:
Հակառակորդի կորուստերի քանակը Պաշտպանության բանակի կորուստների հաﬔմատ բազմակի էին՝ տասն անգաﬕց ավելի»,- «Արﬔնպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Օհանյանը:
Նրա խոսքով՝ աննախադեպ է եղել հակամարտող կողﬔրի պատրաստության աստիճանը, վարձկանների, ահաբեկիչների առկայությունն Ադրբեջանի Զինված ուժերի տարբեր ուղղություններում: «Ակնհայտ էր նաև ագրեսիայի բնույթը, որովհետև նույնիսկ եթե նրանք ասում են, թե պատասխանում են ﬔր գործողություններին, դրանք նախօրոք նախապատրաստված և ոչ համաչափ քայլեր էին: Աննախադեպ է նաև Ադրբեջանի զինծառայողների դիակների, ռազմական տեխնիկայի առկայությունը ԼՂ տարածքում: Հումանիտար տեսանկյունից ևս ակնհայտ էր ռազմական հանցագործությունների առկայությունը՝ խոշտանգուﬓերը, գլխատումը հակառակորդի կողﬕց»,- ասաց Օհանյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի խոսքով ՝ այս օրերին ակնհայտ դարձավ ﬔր երկրի հասարակական համախմբումը, կամավորական շարժումը վերածնունդ ունեցավ, իսկ հայկական երկու պետություններում առկա է բարձր բարոյահոգեբանական մթնոլորտ: Նախարարն ընդգծեց զինվորների և կամավորների հերոսությունները, որոնց
արդյունքում Ադրբեջանը ոչնչի չի հասել, նույնիսկ ռազմավարական առումով:
«Այն տեղեկությունները, թե ﬕ քանի բնակավայրեր գտնվում են հակառակորդի վերահսկողության ներքո, իրականությանը չեն համախատասխանում. Թալիշ, Նոր Սեյսուլան գյուղերը գտնվում են ԼՂ պաշտպանության խորքում: Հարավում, կենտրոնում և հյուսիսում, ավելի թեժ կետերում, վերահսկողությունը, նախաձեռնությունը գտնվում են ՊԲ ստորաբաժանուﬓերի ներքո»,- ընդգծեց Սեյրան Օհանյանը՝ ավելացնելով, որ պետք է ազգովի գլուխ խոնարհենք ﬔր զինվորների, սպաների, կամավորների սխրանքի առջև, որքեր կարողացել են բարձր պահել ՊԲ ստորաբաժանուﬓերի պատիվը:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի դիտարկմամբ՝ ԼՂ ՊԲ փոխօգնության պայմանավորվածության շրջանակում ՀՀ-ից կամավորական շարժման, ինչպես նաև ﬕջոցառուﬓերի իրականացման պայմաններում ՊԲ մարտունակության աստիճանը, կարողությունները, դասավորվածությունը, ծավալումը՝ համապատասխան հատվածներում, թույլ են տալիս ասելու, որ հայկական կողմը պատրաստ է հակառակորդի կողﬕց հետագա գործողությունների կանխարգելմանը, արձագանքմանը և դեռ ավելին:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբահամյանն էլ շեշտեց, որ հակառակորդի այս ագրեսիան ևս ﬔկ անգամ ապացուցեց Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռաﬕասնությունը:

Договоренность о прекращении огня была достигнута по итогам встречи начальников Генштабов Армении и Азербайджана в Москве 04/06/2016   12:34  |  Лента новостей
Договоренность о прекращении огня была достигнута по итогам состоявшейся 5 апреля в Москве встречи начальников Генштабов Вооруженных сил Армении и Азербайджана. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщил министр обороны Армении Сейран Оганян на заседании правительства в среду.
Предпринятые Азербайджаном действия были беспрецедентными не только с момента заключения соглашения о перемирии от 1994 года, но в целом с начала карабахского конфликта. Беспрецедентность обусловлена в первую очередь плотностью огня по всему периметру линии соприкосновения, а также использованной военной техникой, количеством привлеченных сил и средств, а также огромными потерями противника в живой силе.
"Потери азербайджанской армии в разы, более, чем в десять раз превысили потери Армии обороны НКР”, - сообщил Оганян.
Беспрецедентными он назвал также количество наемников и террористов в рядах Вооруженных сил Азербайджана, действовавших на разных направлениях. Сейран Оганян также указал на военные преступления азербайджанской армии, учиненные ею пытки и обезглавливания.
Он также отметил, что слухи о том, что ряд населенных пунктов находятся под контролем противника, не соответствуют действительности. Талиш, Нор Сейсулан находятся под защитой НКР. На юге, центральной части и на севере, в самых горячих точках, контроль и инициатива находятся в руках Армии обороны НКР”, - подчеркнул Сейран Оганян.
“Мы должны преклонить головы перед подвигом наших солдат, офицеров Армии обороны НКР и добровольцев.
В свою очередь, премьер-министр Армении Овик Абраамян отметил, что в эти дни еще раз стала очевидной сплоченность Армении, Диаспоры и Карабаха.
20:45 05/04/2016  |  Лента новостейПотери Азербайджана в живой силе намного превысили ранее заявленные – Минобороны Армении
20:28 05/04/2016  |  Лента новостейРоссия может прекратить поставки оружия в Азербайджан из-за конфликта в Нагорном Карабахе
19:58 05/04/2016  |  Актуальная тема Путин призвал Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева обеспечить полное прекращение боевых действий
19:29 05/04/2016  |  Лента новостейРежима перемирия нет, есть лишь договоренность - Минобороны Армении