Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի հետ 04/06/2016   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության մայրաքաղաք Բեռլին, որտեղ նախատեսվում են Սերժ Սարգսյանի հանդիպումները Գերմանիայի բարձրագույն ղեկավարության հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ապրիլի 6–ին ՀՀ Նախագահը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի հետ:
Զրուցակիցները հայ-գերմանական միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում երկուստեք կարևորել են միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որի զարգացման գործում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Նորբերթ Լամմերթի ավանդը:
«Դուք ոչ միայն խրախուսում եք երկու խորհրդարանների միջև կապերը, որոնք գործնական հարթակ են ձևավորում փոխադարձ շահերի լիարժեք ընկալման համար, այլև ձեր ուշադրության ներքո եք պահում հայ ժողովրդին վերաբերող հարցերը»,- Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթին ասել է Սերժ Սարգսյանը: ՀՀ Նախագահը, որպես ասվածի վկայություն, նշել է պարոն Լամմերթի մասնակցությունը Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումներին, ինչպես նաև նրա ելույթը Բունդեսթագի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հատուկ նիստին։ Նորբերթ Լամմերթը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ Նախագահի պաշտոնական այցը և դրա շրջանակներում հանդիպումները Գերմանիայի բարձրագույն ղեկավարության հետ, նոր մակարդակի կբարձրացնեն հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսությունն ու կընդլայնեն համագործակցությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող խնդիրներ և հույս է հայտնվել, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող նոր շրջանակային համաձայնագիրը կստորագրվի տեսանելի ապագայում: Ի պատասխան ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ Նախագահ Լամմերթի հարցին, Նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված առաջիկա զարգացումների մասին և շնորհակալություն հայտնել գերմանական կողմին այդ գործընթացում տրամադրված խորհրդատվական աջակցության համար:

Президент Армении обсудил с председателем Бундестага Германии последние события вокруг карабахского конфликта 04/06/2016   18:26  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Федеративной Республике Германия президент Армении Серж Саргсян 6 апреля встретился с председателем Бундестага Норбертом Ламмертом, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники отметили важность межпарламентского сотрудничества в деле укрепления двусторонних межгосударственных отношений, в развитии которых Серж Саргсян отметил вклад Норберта Ламмерта.
“Вы не только поощряете связи между парламентами двух стран, которые формируют практическую платформу для полного понимания взаимных интересов, но и уделяете внимание вопросам, касающимся армянского народа”, – сказал Норберту Ламмерту Серж Саргсян.
Президент Армении в качестве свидетельства сказанного отметил участие Ламмерта в состоявшихся в Германии мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, а также его речь на специальном заседании Бундестага, посвященном теме Геноцида армян.
Норберт Ламмерт в свою очередь выразил уверенность в том, что официальный визит президента Армении и запланированные встречи с высшим руководством Германии выведут на новый уровень армяно-немецкий политический диалог и расширят сотрудничество.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития отношений между Арменией и Евросоюзом. Была выражена надежда на то, что новое рамочное соглашение, регулирующее отношения РА-ЕС, будет подписано в обозримом будущем.