Իսպանիայի երկու քաղաքներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը 04/06/2016 14:47 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 5-ին Իսպանիայի Թագավորության երկու քաղաքներ՝ Պուենտե Խենիլը (Puente Genil) և Ռոդա դե Անդալուսիան (La Roda de Andalucía) պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Համապատասխան բանաձևերը երկու քաղաքներում էլ ընդունվել են քաղաքային խորհրդում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի միաձայն համաձայնությամբ։
Բանաձևերում դատապարտվում է Թուրքիայի կողմից ժխտողականությունը և Իսպանիայի մյուս քաղաքներին ու կենտրոնական իշխանություններին կոչ է արվում հետևել իրենց օրինակին և նույնը հորդորել Թուրքիային։
Համապատասխան որոշումների ընդունմանը հաջորդող ելույթներում Պուենտե Խենիլի և Ռոդա դե Անդալուսիայի քաղաքապետերը շեշտել են այդ որոշումների կանխարգելիչ բնույթը, մարդկության դեմ հանցագործությունների անժամկետ լինելու հանգամանքը ու դրանց քաղաքական գնահատական տալու անհրաժեշտությունը:

Два испанских города признали Геноцид армян 04/06/2016   16:02  |  Актуальная тема
Два испанских города Пуенте Хенил (Puente Genil) и Рода де Андалусиа (La Roda de Andalucía) 5 апреля официально признали Геноцид армян, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведоства.
Соответствующие резолюции в двух городах были приняты единогласно всеми политическими силами, представленными в городском совете.
В резолюциях осуждается политика отрицания Турцией геноцида и звучит призыв к другим городам Испании и центральным властям последовать их примеру и обратиться с аналогичным призывом к Турции.
В своих выступлениях, последовавших за принятием соответствующих решений, мэры Пуенте Хенил и Рода де Андалусиа указали на превентивный характер этих решений, факт бессрочности преступлений против человечности и необходимость дачи им политической оценки.