ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը խորապես անհանգստացած է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի զանգվածային խախտումների մասին տեղեկություններից 04/03/2016   10:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը խորապես անհանգստացած է ղարաբաղյան հակամարտության գոտու շփման գծում հրադադարի զանգվածային խախտումների մասին տեղեկություններից: Ըստ ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքէջի՝ այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի ղեկավարի անունից նրա մամուլի քարտուղարի հրապարակած հայտարարության մեջ:
Գլխավոր քարտուղարին հատկապես անհանգստացնում են ծանր զինտեխնիկայի կիրառման և մեծաթիվ զոհերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության, մասին հաղորդագրությունները:
«Գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում հակամարտությանն առնչություն ունեցող բոլոր կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, ամբողջությամբ կատարել հրադադարի մասին համաձայնագրի պայմանները և իրավիճակի լիցքաթափման ուղղությամբ անհապաղ քայլեր ձեռնարկել», -ասված Բան Կի Մունի մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ:
Գլխավոր քարտուղարը ևս մեկ անգամ հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և այս վտանգավոր իրավիճակի կարգավորման ու բանակցությունների միջոցով ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման ուղիներ գտնելու աշխատանքներում ներգրավված բոլոր կողմերին իր լիակատար աջակցության մասին:

Генсек ООН призывает немедленно положить конец вооруженным действиям в зоне карабахского конфликта 04/03/2016   11:05  |  Актуальная тема
Генеральный секретарь Пан Ги Мун глубоко обеспокоен недавними сообщениями о масштабных нарушениях режима прекращения огня вдоль линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта. Об этом говорится в заявлении, опубликованном от имени главы ООН его пресс-секретарем.
Генерального секретаря особенно тревожат сообщения о применении тяжелых вооружений и большом числе жертв, в том числе среди гражданского населения.
«Генеральный секретарь призывает все стороны, имеющие отношение к конфликту, немедленно положить конец вооруженным действиям, в полной мере выполнять соглашение о прекращении огня и немедленно предпринять шаги по деэскалации ситуации», - говорится в заявлении пресс-секретаря Пан Ги Муна.
Генеральный секретарь еще раз заявил о полной поддержке усилий Минской группы ОБСЕ, а также всех сторон, вовлеченных в работу по урегулированию этой опасной ситуации и поиск путей мирного разрешения нагорно-карабахского конфликта на основе переговоров.
09:37 03/04/2016  |  Лента новостейСША констатировали отсутствие военного решения карабахского конфликта
09:15 03/04/2016  |  Лента новостейИран призывает прекратить столкновения в зоне карабахского конфликта
08:35 03/04/2016  |  Актуальная тема Азербайджанская сторона с утра возобновила артобстрел позиций Армии обороны НКР
00:25 03/04/2016  |  АналитикаЭкономический кризис в Азербайджане и изоляция режима Алиева со стороны западных стран являются предпосылкой обострения в Карабахе - эксперты
23:51 02/04/2016  |  Лента новостей Замглавы Минобороны Армении рассказал иностранным послам о ситуации в зоне карабахского конфликта