Թուրքիան խրախուսում է ինքնորոշված ԼՂՀ-ի դեմ ագրեսորի գործողությունների շարունակմանը. Շ.Քոչարյան 04/03/2016 14:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Ցավալի է, որ Թուրքիայի համար մարդկային զոհերի կշիռն ազգային պատկանելիությամբ է պայմանավորված: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ Tert.am լրատվական կայքի խնդրանքով մեկնաբանելով Թուրքիայի իշխանությունների արձագանքը ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակի կտրուկ սրմանը:
«Նման ռասիստական հայտարարություններով Թուրքիան խրախուսում է ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ագրեսորի գործողությունների շարունակմանը:
Դա նաև տեղավորվում է Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականության տրամաբանության մեջ, որի արդյունքն է անկայունության, ահաբեկչության եւ արյունահեղության ալիքի տարածումը թե՛ Թուրքիայի ներսում, թե՛ իր սահմաններից դուրս»,- հայտարարել է Շ.Քոչարյանը:

Турция расистскими заявлениями поощряет агрессию Баку против самоопределившейся НКР– замглавы МИД Армении 04/03/2016 15:04 | Лента новостей
Расистскими заявлениями Турция поощряет продолжение действий агрессора против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя по просьбе Tert.am реакцию турецких властей на резкое обострение ситуации в зоне карабахского конфликта.
“Прискорбно, что для Турции цена человеческих жертв определяется национальной принадлежностью”, - сказал Кочарян.
По его словам, это укладывается также в логику осуществляемой нынешними властями Турции политики, результатом которой является распространение волны нестабильности, терроризма и кровопролития как в самой Турции, так и за ее границами.