ԼՂՀ ԱԺ. Ադրբեջանը տարածաշրջանը դարձնում է ռազմական գործողությունների թատերաբեմ 04/03/2016   09:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հրադադարից հետո տարիներ շարունակ Ադրբեջանի սադրիչ քաղաքականությունը քայլ առ քայլ տարածաշրջանը դարձնում է ռազմական գործողությունների թատերաբեմ: Այդ մասին,մասնավորապես, ասված է ԼՂՀ Ազգային ժողովի ապրիլի 2-ի արտահերթ նիստում ընդունված հայտարարության մեջ:
«Ապրիլի 2-ին Ադրբեջանն աննախադեպ լայնածավալ հարձակում ձեռնարկեց՝ հարվածելով ոչ միայն Արցախի ռազմական օբյեկտներին, այլեւ խաղաղ բնակավայրերին, որի հետեւանքով զոհվեցին եւ վիրավորվեցին խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում անմեղ երեխաներ:
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նախաձեռնված այս ահաբեկչական գործողությունները ոչ միայն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնիշխանության դեմ, այլեւ հարված են միջազգային անվտանգության համակարգին:
ԼՂՀ Ազգային ժողովը, իր վստահությունն արտահայտելով Պաշտպանության բանակի հմուտ գործողություններին, Արցախի քաղաքացիների եւ հատկապես սահմանային բնակավայրերի բնակչության բարոյահոգեբանական բարձր պատրաստվածությանը,
-   համարում է, որ միջազգային հանրությունը, անընդհատ ենթարկվելով պաշտոնական Բաքվի շանտաժին, տարիներ շարունակ իր մոտեցումներով հավասարության նշան դնելով կողմերի միջեւ՝  շարունակում է ոգեւորել Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները,
-   փաստում է, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման անտեսումը հանգեցնում է Ադրբեջանի կողմից սանձարձակ գործողությունների: Ագրեսորին չզսպելը բերելու է տարածաշրջանում անկանխատեսելի հետեւանքներով նոր սրացումների, ինչի ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնելու է ոչ միայն պաշտոնական Բաքվի, այլեւ նրան սատարող ուժերի վրա»,-հայտարարում է ԼՂՀ ԱԺ-ն:

Парламент НКР: Провокационная политика Азербайджана превращает регион в театр военных действий 04/03/2016 09:57 | Лента новостей
Продолжающаяся после перемирия на протяжении многих лет провокационная политика Азербайджана шаг за шагом превращает регион в театр военных действий, говорится в заявлении парламента Нагорно-Карабахской Республики, принятом на прошедшем 2 апреля внеочередном заседании.
“2 апреля Азербайджан предпринял беспрецедентную атаку, нанося удары не только по военным объектам Арцаха, но и по мирным населенным пунктам, в результате чего погибли и получили ранения мирные жители, в том числе невинные дети.
“Эти террористические действия, инициированные властями Азербайджана, не только направлены против суверенитета властей Нагорного Карабаха, но и ставят под удар систему международной безопасности.
Национальное Собрание НКР выражает уверенность в силе и способностях Армии обороны, в высокой морально-психологической подготовке граждан Арцаха и в особенности жителей приграничных населенных пунктов,
Парламент НКР считает, что международное сообщество, постоянно поддающееся на шантаж официального Баку и на протяжении многих лет ставящее знак равенства между сторонами конфликта, продолжает поддерживать агрессивные притязания Азербайджана,
НС НКР констатирует, что пренебрежение международным признанием Республики Арцах приводит к разнузданным действиям со стороны Азербайджана.
"Если агрессора не усмирить, то это приведет к новой эскалации в регионе, чреватой непредсказуемыми последствиями. Вся ответственность за это падёт не только на официальный Баку, но и на поддерживающие его силы", - отмечается в сообщении.