«Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության քաղաքական գործիչները դատապարտում են Ադրբեջանի ագրեսիան. Artsakhpress.am 04/03/2016   15:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Artsakhpress.am-ի հաղորդմամբ՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գործող «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության քաղաքական գործիչները հանդես են եկել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողությունները դատապարտող հայտարարությամբ:
Գերմանական քաղաքական կուսակցությունը, մասնավորապես, դատապարտել է Ադրբեջանին՝ ԼՂՀ նկատմամբ ցուցաբերած ռազմական ագրեսիայի համար: Նրանք անընդունելի են համարել Ադրբեջանի զինուժի ագրեսիվ ռազմագործողությունները, հատկապես, խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ:
Այս կապակցությամբ կուսակցությունը կոչ է արել Գերմանիայի կառավարությանը կամք դրսևորել և դատապարտել պաշտոնական Բաքվին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիա իրականացնելու համար, ինչպես նաև պահանջել են տեղի ունեցող իրադարձությունների առթիվ միջազգային հետաքննություն սկսել:
Կուսակցությունը ստեղծված իրավիճակի առթիվ քննադատել է նաև Թուրքիային՝ նշելով, որ Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունն արդարացնելու համար թուրքական լոբբին Գերմանիայում մեծ աշխատանք է տանում:
Հայտարարության տակ ստորագրել են «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության պատգամավոր Անդրեաս Գալաուն և կուսակցության երիտասարդական թևի ղեկավար Մարկուս Ֆրոհնմայերը:
Նշենք, որ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության հրավերով օրերս Արցախի իշխող՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչը դիտորդական առաքելություն է իրականացրել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում տեղի ունեցած երկրամասային խորհրդարանական ընրություններում:

Партия "Альтернатива для Германии" осуждает военную агрессию Азербайджана против НКР - Artsakhpress.am 04/03/2016 16:16 | Лента новостей
Деятели действующей в Федеративной Республике Германия партии "Альтернатива для Германии" выступили с заявлением, осуждающим военные действия Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики, передает “Artsakhpress.am”.
Они считают неприемлемым агрессию вооруженных сил Азербайджана, обстрелявших при этом не только оборонительные позиции карабахских сил, но и мирные населенные пункты НКР.
В связи с этим партия призвала правительство Германии проявить добрую волю и осудить официальный Баку за проявленную военную агрессию против Нагорно-Карабахской Республики, а также потребовать международного расследования событий.
В связи с нынешними событиями партия подвергла критике также Турцию, отметив, что турецкий лобби в Германии проводит огромную работу для оправдания антиармянской политики Азербайджана.
Под заявлением поставили свои подписи депутат партии "Альтернатива для Германии" Андреас Галаун и председатель молодежной ветви партии Маркус Фронмаер.
Отметим, что на днях по приглашению партии "Альтернатива для Германии" представитель правящей партии Арцаха “Свободная Родина “ наблюдал за ходом парламентских выборов на территории Федеративной Республики Германии.
А официальная делегация партии "Альтернатива для Германии" 3 мая 2015 года осуществляла миссию по наблюдению за ходом парламентских выборов в Нагорном Карабахе.