Առանձնապես անընդունելի են ռազմական գործողությունները խաղաղ բնակիչների և, հատկապես, մանկական կրթական հաստատությունների ու երեխաների նկատմամբ. ՄԻՊ 04/02/2016 15:49 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմը հայտարարությամբ է հանդես եկել հայ-ադրբեջանական շփման գծում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Հատուկ նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից նախապատրաստվում են հիմքեր` հայկական խաղաղ բնակավայրերի և, հատկապես, երեխաների նկատմամբ ադրբեջանական թիրախավորված հարձակումների կապակցությամբ միջազգային կազմակերպությունների հետ պաշտոնական հաղորդակցության համար: Ակտիվ աշխատանք է տարվում միջազգային գործընկերների հետ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը կապի մեջ է գտնվում միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ հայկական քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական թիրախավորված հարձակողական գործողությունները նրանց ուշադրությանը ներկայացնելու և քննարկման հարց դարձնելու համար:
Դրանք անդառնալի հետևանքներ առաջացնող հանցավոր ոտնձգություններ են մարդու բոլոր իրավունքների նկատմամբ:
Առանձնապես անընդունելի են ռազմական գործողությունները` խաղաղ բնակիչների և, հատկապես, մանկական կրթական հաստատությունների ու երեխաների նկատմամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ղեկավարությամբ հատուկ նպատակով ստեղծված աշխատանքային խումբը ներկայում մանրամասն ուսումնասիրում է բոլոր տվյալները՝ միջազգային կազմակերպությունների հետ համապատասխան պաշտոնական հաղորդակցություն սկսելու և հայկական խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական անթույլատրելի գործողությունների վերաբերյալ հավաստի հիմքեր ներկայացնելու համար: Աշխատանքներ են տարվում միջազգային գործընկերներին ներկայացվելիք առաջարկներ ձևավորելու ուղղությամբ:

Омбудсмен Армении назвал действия Азербайджана в отношении мирного населения преступным посягательством на все права человека 04/02/2016 17:33 | Лента новостей
Военные действия в отношении мирного населения и, особенно, детей категорически неприемлемы, говорится в заявлении Омбудсмена Армении Армана Татояна.
В заявлении сообщается, что он находится в постоянном контакте с международными организациями для представления информации о целенаправленных действиях азербайджанской стороны в отношении армянских гражданских населенных пунктов и мирных жителей.
"Это преступное посягательство в отношении всех прав человека, приводящее к необратимым последствиям. Особенно недопустимы военные действия в отношении мирного населения и, особенно, детских образовательных учреждений и детей", - отмечается в заявлении Татояна.
Созданная под руководством Омбудсмена специальная рабочая группа в настоящее время детально изучает всю имеющуюся информацию и готовит соответствующие документы и фактические данные об атаках Азербайджана в отношении мирных армянских населенных пунктов и, особенно, детей. Данные о недопустимых действиях азербайджанской стороны в отношении армянского мирного населения будут представлены международным организациям.