ՀՀ պետական կառույցներն իրենց ողջ կարողություններով պատրաստ են իրավիճակի կայունացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերի. Հովիկ Աբրահամյան 04/02/2016 12:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր առավոտյան խորհրդակցություն է հրավիրել ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված լայնամասշտաբ նախահարձակ գործողությունների կապակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են Կառավարության լրատվածական ծառայությունից՝ խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ այս աննախադեպ գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման տապալմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության հերթական անթաքույց դրսևորումն է: «Հայկական զինուժը՝ զգալի կորուստներ հասցնելով և հետ շպրտելով հակառակորդին, լիովին վերահսկում է իրավիճակը: Հայաստանի Հանրապետության պետական կառույցներն իրենց ողջ կարողություններով պատրաստ են իրավիճակի կայունացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերի»:
ՀՀ ՊՆ փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է իրավիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ 1994 թվականից ի վեր աննախադեպ գործողություններ են ձեռնարկվել հակառակորդի կողմից. այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում ակտիվ մարտական գործողությունները շարունակվում են, հայկական զինված ուժերը հակառակորդին արժանի հակահարված են հասցրել:
Համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարականներ տալուն զուգահեռ, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է հանրությանը ժամանակին և ճշգրիտ տեղեկատվություն հասցնելու կարևորությունը:

Овик Абраамян: Госструктуры Армении готовы к принятию необходимых мер по стабилизации ситуации на линии соприкосновения 04/02/2016   12:53  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении созвал экстренное заседание в связи  с широкомасштабными наступательными действиями, предпринятыми противником по всей линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил, сообщает пресс-служба армянского правительства.
В совещании приняли участие вице-премьер Армении, министр по экономической интеграции и реформам Взсче Габриелян, министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян, министр здравоохранения Армен Мурадян, глава МЧС Армен Мурадян, заместитель министра обороны РА Давид Тоноян, замглавы МИД республики Шаварш Кочарян.
Премьер Армении отметил, что эти беспрецедентные действия – очередное проявление политики Азербайджана, призванной провалить процесс мирного урегулирования карабахской проблемы.
“Армянские ВС, вынудив противника отступить с большими потерями полностью контролируют ситуацию”, – отметил премьер.
“Государственные структуры Республики Армения с использованием всего своего потенциала готовы предпринять необходимые шаги по стабилизации ситуации.
Заместитель главы Минобороны Армении Давид Тоноян, в свою очередь, отметил, что ВС Азербайджана предприняли беспрецедентные действия, на данный момент активные боевые действия на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил продолжаются, армянские ВС дали противнику достойный ответ.
Премьер Армении дал ряд поручений соответствующим ведомствам, отметив важность своевременного и правдивого информирования общества о развитии ситуации.
09:40 02/04/2016  |  Лента новостейАрмянская сторона перешла в контрнаступление: противник несет большие потери в живой силе - Times
09:28 02/04/2016  |  Актуальная тема Ожесточенные столкновения идут по всей линии соприкосновения с Азербайджаном, противник применил также авиацию – МО НКР