ՀՀ Նախագահը կարեւորել է համանախագահող երկրների միջամտությունը` Ադրբեջանի իշխանություններին սթափեցնելու գործում 04/01/2016   10:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ադրբեջանի իշխանություններին սթափեցնելու գործում հայկական կողմը ապավինում է միջազգային հանրության և հատկապես համանախագահող երկների ակտիվ միջամտությանը` ձեռնարկելու գործուն քայլեր, քանի դեռ դրանք կարող են որևէ բան փոխել», - ԱՄՆ փոխնագահի հետ հանդիպման ժամանակ Վաշինգտոնում հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 31-ին Բոստոնից ժամանել է Վաշինգտոն, որտեղ նույն օրը Սպիտակ տանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ, ով ՀՀ Նախագահին հանդիպել էր նաև գրեթե մեկ տարի առաջ` 2015թ. մայիսի 7-ին, Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքի առիթով:
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերությունները մշտապես վերընթաց զարգացում են ապրում համատեղ ջանքերի ու փոխադարձ քաղաքական կամքի շնորհիվ և գոհունակությամբ են փաստել, որ ներկայումս երկկողմ միջպետական հարաբերությունների օրակարգը ներառում է ամենատարբեր ոլորտներ՝ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, անվտանգության, որոնց շրջանակներում տարեցտարի երկու երկրները նոր ձեռքբերումներ են արձանագրում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գնահատմամբ, փոխադարձ ջանքերի շնորհիվ հայ-ամերիկյան գործընկերությունն այժմ գտնվում է երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ ամենաբարձր մակարդակի վրա, որի մասին են վկայում նաև վերջին տարիների տարբեր մակարդակի փոխայցելությունները: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների օժանդակությունը` ուղղված ՀՀ տնտեսական զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին:
Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է նաև ԱՄՆ դերակատարումը տարածաշրջանային անվտագության և կայունության պահպանման գործում, հատկապես՝ ԱՄՆ ակտիվ ներգրավվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Հանդիպմանը հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգից բացի, անդրադարձ է եղել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի իրավիճակին, միջազգային արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին: Այդ համատեքստում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, մերձավորարևելյան տարածաշրջանի զարգացումների շուրջ:
ՀՀ Նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանություններին սթափեցնելու գործում հայկական կողմը ապավինում է միջազգային հանրության և հատկապես համանախագահող երկների ակտիվ միջամտությանը` ձեռնարկելու գործուն քայլեր, քանի դեռ դրանք կարող են որևէ բան փոխել:
Նախագահ Սարգսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել ԱՄՆ կոնգրեսականների՝ ԼՂ հիմնախնդրի նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրության և խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ակտիվ ջանքերի համար: Վերջիններիս կողմից իրականացվող քայլերը, ըստ Նախագահի, օրինակելի կարող են լինել շատ այլ երկրների խորհրդարանականների համար:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում խիստ մտահոգված են երկրի անմիջական հարևանությամբ ահաբեկչական խմբավորումների գործունեությամբ և խստորեն դատապարտում են այն: Նախագահը ցավով է նշել, որ տեղի ունեցող վայրագությունների հետևանքով սպանվում և փախստական են դառում նաև Իրաքում և Սիրիայում բնակվող բազմաթիվ հայեր, վնասվում և ոչնչացվում են տարածաշրջանում բազմադարյա հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության նմուշները:
Փոխնախագահ Բայդենը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը` Սիրիայից մեծ թվով փախստականների ապաստան տալու և սիրիահայերի համար կենսագործունեության հնարավոր պայմաններ ստեղծելու համար:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ Միջին Արևելքում փոքրամասնությունների խնդիրները լուծելու, քրիստոնեական համայնքների վերադարձը խթանելու, նրանց բազմադարյա մշակույթը և ժառանգությունը պաշտպանելու նպատակով գործուն ու արդյունավետ մեխանիզմներ կմշակվեն: Սերժ Սարգսյանը և Ջոզեֆ Բայդենը նաև վստահություն են հայտնել, որ համատեղելով ջանքերը` հնարավոր կլինի դիմակայել առկա մարտահրավերները:
09:10 30/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահ Սերժ Սարգսյանն առանձնազրույց է ունեցել ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամայի հետ
23:20 06/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Կոնգրեսի գրադարան
23:15 06/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Միացյալ նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարան
22:35 06/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքին
23:10 26/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի հետ
21:56 26/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է «ԱրմԹեք-2014» համաժողովին
11:10 26/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ միջազգային հարաբերությունների ոլորտում առաջատար փորձագետների հետ

Саргсян: В деле отрезвления властей Азербайджана армянская сторона рассчитывает на активное вмешательство международного сообщества 04/01/2016   11:41  |  Лента новостей
В деле отрезвления властей Азербайджана армянская сторона рассчитывает на активное вмешательство международного сообщества, в частности стран-сопредседателей, заявил президент Армении Серж Саргсян в ходе встречи с вице-президентом США Джозефом Байденом в Вашингтоне.
По словам Саргсяна, Армения рассчитывает на принятие действенных мер, способных еще что изменить.
Глава армянского государства придал важнусть роли США в деле сохранения стабильности и безопасности в регионе, особо отметив активную вовлеченность США в процесс мирного урегулирования карабахской проблемы.
Президент Армении выразил удовлетворение активными усилиями конгрессменов США по мирному урегулированию карабахской проблемы. Предпринимаемые конгрессменами шаги, по словам главы армянского государства, могут служить примером для парламентариев очень многих стран.
Как сообщает пресс-служба главы государства, на встрече речь также зашла об армяно-американских отношениях.
Президент Армении и вице-президент США с удовлетворением констатировали, что в настоящее время повестка двусторонних межгосударственных отношений охватывает самые различные сферы - политическую, экономическую, гуманитарную сферы, сферу безопасности, в рамках которых с каждым годом страны фиксируют новые достижения.
По оценке президента Саргсяна, армяно-американское партнерство благодаря совместным усилиям сегодня находится на самом высоком уровне за всю историю двусторонних отношений, о чем свидетельствуют и взаимные визиты последних лет. Армянский лидер высоко оценил содействие США экономическому развитию Армении, проводимым в различных сферах реформам.
Помимо повестки дня армяно-американских отношений, собеседники обсудили также актуальные международные и региональные проблемы и вызовы. В данном контексте стороны обменялись мнениями вокруг ситуации на Ближнем Востоке.
Серж Саргсян отметил, что в Армении крайне обеспокоены деятельностью террористических группировок, которая разворачивается непосредственно по соседству со страной, и строжайше осуждают ее. Президент с сожалением отметил, что из-за происходящих варварств погибают и становятся беженцами и многочисленные армяне, проживающие в Ираке и Сирии, повреждаются и уничтожаются в регионе образцы многовекового армянского духовного и культурного наследия.
Вице-президент США Джозеф Байден высоко оценил усилия Армении по принятию большого числа беженцев из Сирии и созданию условий для жизнедеятельности сирийских армян.
Собеседники выразили надежду, что будут разработаны действенные и эффективные механизмы для решения проблем меньшинств на Ближнем Востоке, стимулирования реэмиграции христианских общин, защиты их многовековой культуры и наследия. Серж Саргсян и Джозеф Байден также выразили уверенность, что при консолидации усилий удастся противостоять существующим вызовам.
15:12 31/03/2016  |  Лента новостейСерж Саргсян: Снятие санкций с Ирана открывает новые возможности для армянских бизнесменов
22:32 26/09/2015  |  Лента новостейПрезидент Армении выступит на 70-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке
15:32 08/05/2015  |  Лента новостейСерж Саргсян: За месяцем распятия армян – апрелем всегда следует Май – месяц Армянских побед