Ինտենսիվ հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը 04/01/2016 10:32 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 31-ին և լույս ապրիլի 1-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում շարունակվել է պահպանվել լարվածությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2700 կրակոց:
Շփման գծի գրեթե բոլոր հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի ականանետեր և նռնականետեր: Հատկապես ինտենսիվ հրետակոծության են ենթարկվել առաջնային գծի հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արձակվել է 52 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատժիչ գործողությունների և վերջիններիս ստիպել ձեռնպահ մնալ իրադրությունը սրելու հետագա քայլերից:

Минобороны НКР сообщило об интенсивном обстреле азербайджанскими ВС опорных пунктов на мартакертском направлении 04/01/2016 10:56 | Актуальная тема
Напряженность на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения сохранялась и 31-го марта и в ночь на первое апреля.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, в указанный период азербайджанская сторона произвела по позициям Армии обороны НКР более 2700 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров
На всех участках линии соприкосновения азербайджанские ВС применили минометы и гранатометы различных калибров. Интенсивному обстрелу подверглись боевые опорные пункты, дислоцированные на северо-восточном, мартакертском, направлении передовой линии, по которым выпущено 52 снаряда из 60-мм и 82-миллиметровых минометов.
“Подразделения Армии обороны НКР для подавления активности противника прибегли к карательным действиям и вынудили его воздержаться от дальнейших шагов по обострению ситуации”, – говорится в сообщении.