Հակառակ բժիշկների եզրակացությունների՝ Վալերի Պերմյակովին զենք է վստահվել 04/01/2016 15:58 | Քրեական խրոնիկոն
Ստի դետեկտորի փորձաքննության ժամանակ Վալերի Պերմյակովի պատասխանների և նրա նախաքննության ընթացքում տված բազմաթիվ ցուցմունքների, ինչպես նաև դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության միջև կան հակասություններ: Այս մասին նշվել է Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով դատական նիստում, որի ընթացքում ավարտվել է քրեական գործի նյութերի հետազոտումը:
Մասնավորապես, ստի դետեկտորի փորձաքննության շրջանակում Պերմյակովն ասել է, որ սվին-դանակով հարվածել է ոչ միայն փոքրիկ Սերյոժա Ավետիսյանին, այլև Հասմիկ Ավետիսյանին, Արմեն Ավետիսյանին, մինչդեռ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ սվին-դանակի վնասվածքներ հայտնաբերվել են միայն փոքրիկ Սերյոժայի մարմնի վրա: Պերմյակովը բազմաթիվ սխալ տեղեկություններ է հայտնել նաև, թե ինչ դիրքում է կանգնած եղել Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների վրա կրակելիս, հետագայում փոխել է իր ցուցմունքները:
Ըստ «Շանթ» հեռուստաընկերության, տուժող կողմի փաստաբանները գնահատում են, որ Ստի դետեկտորի փորձաքննությամբ ֆիքսվածը Պերմյակովի ընկալումներն են, որոնք դեռ պետք է համադրվեն օբյեկտիվ իրականության հետ:
Այսօր հրապարակված դատահոգեբուժական ու դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության եզրակացության համաձայն, Պերմյակովը բնութագրվում է որպես անկայուն բնավորության տեր անձ, նրան հատուկ է դաժանությունը, թերզարգացությունը, տհասությունը, մանկամտությունը, սուտ խոսելը: Միաժամանակ փորձագետներն արձանագրել են, որ նա որևէ հոգեկան հիվանդությամբ չի տառապում:
Չիտայի մարզում 2014թ.անցկացված բժշկական հետազոտության համաձայն, Վալերի Պերմյակովին երեք ամսով արգելվել է զենք կրել՝ հոգեբույժները գտել են, որ նրա համար մարդու կյանքն առոչինչ է, ուստի պետք չէ նրան զենք վստահել, և այս պայմաններում նա ոչ միայն «ընտրվել է» Գյումրիում տեղակայված ռազմաբազայում ծառայելու, այլև նրան զենք է վստահվել:

Валерию Пермякову выдали оружие, несмотря на заключение врачей 04/01/2016   16:38  |  Криминальная хроника
Противоречия вскрылись при сравнении предварительных показаний обвиняемого по делу об убийстве семьи Аветисянов Гюмри Валерия Пермякова, данных им ответов при проверке на детекторе лжи и заключения судмедэкспертизы. Об этом заявили на сегодняшнем заседании суда, в ходе которого было завершено исследование материалов уголовного дела.
В частности, в рамках проверки на полиграфе Пермяков заявил, что ударил штык-ножом не только маленького Сережу Аветисяна, но и Асмик Аветисян и Армена Аветисяна. Между тем, согласно заключению судмедэкспертизы, нанесенные штык-ножом раны были обнаружены только на теле младенца. Пермяков сообщил множество неверных данных о том, в каком положении он находился, когда стрелял в членов семьи Аветисянов, а затем изменил свои показания.
Как передает телекомпания “Шант”, адвокаты потерпевшей стороны считают, что зафиксированное детектором лжи – это восприятие Пермякова, которое следует сопоставить с объективной действительностью.
Согласно обнародованному на сегодняшнем заседании суда заключению комплексной судебной психолого-психиатрической экспертизы, Пермяков описан как человек с неустойчивым нравом, которому присущи жестокость, недоразвитость, незрелость, инфантильность, склонность к вранью. При этом эксперты констатировали отсутствие у него каких-либо психических заболеваний.
Согласно результатам медобследования, проведенного в 2014 году в Чите, Валерию Пермякову запретили в течение трех месяцев носить оружие. Психиатры пришли к выводу, что для него жизнь человека гроша ломаного не стоит, поэтому ему нельзя доверять оружие, и в подобных условиях его не только “выбрали” для службы в дислоцированной в Гюмри военной базе, но и вверили ему оружие.