Պարզվել է, որ ադրբեջանական օպերատորի IP հասցեից օգտված անձն է ուղարկել «Զվարթնոց» օդանավակայանում ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդումը 03/31/2016 16:11 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ պարզելու Երևան-Մոսկվա մեկնող թիվ 558 չվերթի ինքնաթիռը, «Զվարթնոց» օդանավակայանը պայթեցնելու վերաբերյալ սուտ հաղորդում ներկայացրած անձի ինքնությունը, դրդապատճառները։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Հնարավոր ահաբեկչության մասին հաղորդումն ստացվել էր էլեկտրոնային փոստի միջոցով՝ մարտի 24-ին, «Զվարթնոց» օդանավակայանի էլեկտրոնային հասցեով։ ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից պատշաճ իրականացված գործողությունների և ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ այն կեղծ է, և Երևանի քննչական վարչությունում հարուցվել քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Քրեական գործով մշակվել է քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համատեղ միջոցառումների մասին պլան, և ձեռնարկվել բազմածավալ գործողություններ։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ իրականացված անհետաձգելի աշխատանքների արդյունքում պարզվել է, թե երբ, որ երկրի ինտերնետային օպերատորի օգտատիրոջ կողմից է ստեղծվել այն էլեկտրոնային հասցեն, որից ուղարկվել է նամակը, և հետքերը քողարկելու ուղղությամբ ինչպիսի քայլեր են ձեռնարկվել։
Մասնավորապես՝ բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ էլեկտրոնային հասցեն ստեղծել է ադրբեջանական օպերատորի IP հասցեից օգտված անձը, ով ինտերնետային ցանցին հասանելիություն է ձեռք բերել երրորդ երկրի սերվերի միջոցով (երկիրը պարզվել է)։ Պարզվել են նաև ադրբեջանական տվյալ IP հասցեի օգտատիրոջ իրականացրած մի շարք այլ գործողությունները, որից հետո դադարեցվել է երրորդ երկրի IP հասցեի միջոցով ինտերնետին համակցումը։
ՀՀ ԱԱԾ-ի հետ համատեղ շարունակվում են կատարվել ակտիվ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական այլ միջոցառումներ։

Ложное сообщение о готовящемся теракте в аэропорту “Звартноц” отправили с IP-адреса азербайджанского оператора 03/31/2016 17:02 | Криминальная хроника
Ложное сообщение о готовящемся подрыве самолета рейса 558 “Ереван-Москва” и ереванского аэропорта “Звартноц”отправил человек, пользующийся IP-адресом азербайджанского оператора.
Сообщение о возможном теракте пришло на адрес электронной почты аэропорта “Звартноц” 24-го марта. В результате проведенных компетентными органами Армении действий и проверок было установлено, что оно ложное. Следственным управлением по городу Ереван было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 259(Ложное сообщение об акте терроризма) Уголовного кодекса РА. В рамках уголовного дела был разработан план совместных следственных и оперативно-розыскных действий и был предпринят комплекс действий.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в результате проведенных совместно с соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности Армении неотложных работ было установлено, когда и абонентом интернет-провайдера какой страны был открыт электронный адрес, с которого было отправлено письмо, и какие были предприняты шаги для сокрытия следов.
“В частности, получено достаточно доказательств, указывающих на то, что электронный адрес был открыт лицом, пользующимся IP-адресом азербайджанского оператора, который получил доступ к Интернету через сервер третьей страны(страна установлена). Установлен также целый ряд иных операций, совершенных пользователем с данным азербайджанским IP-адресом, после чего комбинированное подключение к Интернету через IP-адресатретьей страны было прекращено”, - говорится в сообщении.
СК совместно с СНБ Армении продолжает предпринимать активные следственные и иные оперативно-розыскные мероприятия.