ԱԺ մշտական հանձնաժողովում ընթանում է Ընտրական օրենսգրքի նոր նախագծի դռնփակ աշխատանքային քննարկումը 03/30/2016 13:09 | Ընտրական իրավունք
Այսօր երեկոյան՝ ժամը 17.30-ին, ՀԱԿ-ի առաջարկած «4+4+4» ձեւաչափով Ազգային ժողովում կմեկնարկի Ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկումը:
Մինչ այդ՝ առավոտյան ժամը 11-ից, ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում սկսվել է Ընտրական օրենսգրքի նոր նախագծի աշխատանքային քննարկումը: Այն լրագրողների համար դռնփակ է. վերջիններիս թույլատրվել է ներկա գտնվել միայն առաջին մի քանի րոպեներին՝ լուսանկարելու և նկարահելու համար:
Քննարկմանը մասնակցում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, ԱԺ մի խումբ պատգամավորներ:
Ընդդիմությունից, մասնավորապես, մասնակցում են Նիկոլ Փաշինյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Ռուբիկ Հակոբյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Լյովա Խաչատրյանը:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ, «Օրինաց երկիր» խմաբկցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը, ով միացել է «4+4+4» ձեւաչափին, քննարկման կեսից դուրս է եկել՝ հայտնելով, որ «Հայկական վերածնունդ միավորում»-ն իր հիմնական մոտեցումները կներկայացնի այսօր երեկոյան «4+4+4» ձեւաչափի կողմնակիցների հանդիպմանը:

В парламенте Армении за закрытыми дверями проходит обсуждение по проекту нового Избирательного кодекса 03/30/2016   14:38  |  Избирательное право
Обсуждение по проекту нового Избирательного кодекса Армении в предложенном оппозиционным “Армянским национальным конгрессом” формате «4+4+4» стартует в 17:30 в среду в парламенте.
Напомним, сегодня утром рабочее обсуждение по проекту нового ИК  стартовало в постоянной комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам. Дискуссия проходит за  закрытыми дверями.
В обсуждении принимают участие министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян, министр юстиции Арпине Ованнисян, группа депутатов НС.
От оппозиции участвовали Никол Пашинян, Александр Арзуманян, Хачатур Кокобелян, Рубик Акопян, Наира Зограбян, Лева Хачатрян.
Сопредседатель комиссии, член фракции “Оринац еркир” Ованнес Маргарян, который присоединился к формату «4+4+4», ушел в середине заседания, заявив, что “Армянское возрождение” представит свои основные подходы на встрече со сторонниками «4+4+4».