Գյումրիում սպանության և սպանության փորձի գործի նախաքննությունն ավարտվել է և ուղարկվել դատարան 03/29/2016   17:01  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է 2015 թվականի մարտի 7-ի երեկոյան Գյումրիում զինված միջադեպի ժամանակ Կնյազ Ղազարյանի սպանության, եղբոր՝ Գագիկ Ղազարյանի նկատմամբ սպանության փորձի մասով քրեական գործի նախաքննությունը։ Քննությամբ պարզվել է Ղազարյան եղբայրների ուղղությամբ կրակոցներ արձակած անձի ինքնությունը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի մարտի 7-ին Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցում տեղի է ունեցել զինված միջադեպ, որի հետևանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով հիվանդանոց է տեղափոխվել 6 անձ, նրանց թվում՝ Ղազարյան եղբայրները՝  հրազենային կոտորակային վնասվածքներով, որոնցից մեկն օրեր անց մահացել է։
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումներ՝ զինված միջադեպի բոլոր հանգամանքները՝ շարժառիթը, մասնակիցների շրջանակը և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։
Նախնական քննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ Ղազարյան եղբայրների հետ Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցում վիճաբանել է Գյումրի քաղաքի բնակիչ Ա.Գրիգորյանը՝ նախկինում առաջացած տարաձայնությունների կապակցությամբ։ Վիճաբանությունը վերածվել է ծեծկռտուքի, որի ժամանակ իր հետ նախապես վերցրած որսորդական հրացանից Ա.Գրիգորյանը դեպքի վայրում գտնվող անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կրակոցներ է արձակել Կնյազ ու Գագիկ Ղազարյանների ուղղությամբ՝ սպանելու դիտավորությամբ։  Ստացած մարմնական վնասվածքնով եղբայրները տեղափոխվել են հիվանդանոց, որտեղ Կ.Ղազարյանը 2015 թվականի մարտի 11-ին մահացել է։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ա. Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ կետերով (սպանության փորձ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով) և 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանություն):
Քրեական գործի նախաքննությունը մեղադրյալ Ա. Գրիգորյանի մասով ավարտվել է: Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքաննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին: Մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է, և գործն ուղարկվել է դատարան:
Գյումրիում զինված միջադեպի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, խուլիգանության,  մարմնական վնասվածքներ պատճառելու մասով, շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Уголовное дело в части, касающейся убийства и покушения в ходе вооруженного инцидента в Гюмри, направлено в суд 03/29/2016   18:20  |  Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении по Ширакской области завершено предварительное следствие по уголовному делу в части, касающейся убийства Князя Казаряна в ходе вооруженного инцидента в Гюмри 7 марта 2015 года, а также покушения на убийство его брата – Гагика Казаряна. Следствием установлена личность человека, открывшего стрельбу по братьям Казарянам.
Ранее СК сообщил, что 7 марта 2015 года на улице Мясникяна в Гюмри произошел вооруженный инцидент, в результате которого в больницу с телесными повреждениями были госпитализированы шесть человек, в числе которых – братья Казаряны с дробными огнестрельными ранениями. Один из них спустя день скончался.
“В рамках предварительного расследования возбужденного по данному факту уголовного дела были предприняты необходимые следственные и иные процессуальные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств, мотива, круга участников вооруженного инцидента и персонализацию действий каждого из них”, - говорится в сообщении пресс-службы ведомства.
В ходе предварительного расследования были получены доказательства, указывающие на то, что в конфликт с братьями Казарянами на улице Мясникяна вступил житель города Гюмри А. Григорян из-за ранее возникших разногласий. Ссора переросла в драку, во время которой А. Григорян, имея умысел на убийство, опасным для находившихся на месте происшествия людей способом произвел из охотничьего ружья, которое он заранее взял с собой, выстрелы в Князя и Гагика Казарянов. Братья с телесными повреждениями были госпитализированы в больницу, где 11 марта 2015 года К. Казарян скончался.
По совокупности добытых доказательств А. Григоряну предъявлено обвинение по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух или более лиц, совершенное способом, опасным для жизни многих людей) и части 1 статьи 104(Убийство)Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу в части, касающейся А. Григоряна, завершено.Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за предварительным следствием. Обвинительное заключение утверждено, дело направлено в суд.
Предварительное расследование уголовного дела по факту вооруженного инцидента в Гюмри в части, касающейся хулиганства, причинения телесных повреждений, продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента.