Արկակոծման հետևանքով վիրավորում է ստացել Թաղավարդ գյուղի բնակիչ 03/26/2016   10:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 25-ին և լույս 26-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2500 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը շարունակել է կիրառել նաև 60 (39 արկ) և 82 (34 արկ)  միլիմետրանոց ականանետեր,  ՀԱՆ-17 (48 արկ)  ու ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետեր (5 արկ):
Մարտի 26-ին՝ ժամը 07:30-07:40-ի սահմաններում հակառակորդը TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանքներից շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ՝ 5 կմ խորությամբ, արձակել է 45 արկ: Արկակոծման հետևանքով վիրավորում է ստացել Թաղավարդ գյուղի բնակիչ, 1989թ. ծնված Երվանդ Կարոյի Փիրումյանը, ով զբաղվում էր գյուղատնտեսական աշխատանքներով:
Մանրամասները ճշտվում են:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատժիչ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշվել է:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրումը և հայտարարում, որ ստեղծված իրավիճակի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է հակառակորդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:

Мирный житель НКР ранен в результате артобстрела с азербайджанской стороны 03/26/2016 11:39 | Актуальная тема
Азербайджанская сторона 25-го марта и в ночь на 26-е марта произвела по позициям Армии обороны НКР более 2500 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров, сообщает пресс-служба Нагорно-Карабахской Республики.
Помимо этого, в северо-восточном направлении линии соприкосновения азербайджанские ВС применили также 60-мм минометы(39 снарядов) и 82-мм(34 снаряда) и гранатометы АГС-17(48 снарядов) и РПГ-7(5 снарядов).
Сообщается также, что 26-го марта в промежутке времени между примерно 07:30 и 07:40 на юго-восточном направлении линии соприкосновения, 5 км вглубь, противник задействовал РСЗО TR-107, выпустив 45 снарядов. В результате обстрела был ранен 27-летний житель села Тахавард Ерванд Фирян,который занимался сельскохозяйственными работами. Детали происшедшего уточняются.
В результате предпринятых карабахской стороной карательных мер агрессивная активность противника была подавлена.
“Министерство обороны НКР решительно осуждает действия Азербайджана, нацеленные на обострение обстановки, и заявляет, что вся ответственность за последствия создавшейся ситуации ложится на военно-политическое руководство Азербайджана”, - отмечается в заявлении.