ԵՄ գրասենյակի գումարները հափշտակելու կասկածանքով 3 անձ ձերբակալվել է 03/23/2016   10:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է երեք անձ` ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության գրասենյակի կողմից հատկացված դրամաշնորհից առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու կասկածանքով:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական քննությամբ պարզվել է, որ Տիգրան Սուքիասյանը, Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանը, Գևորգ Ղազարյանը, ուրիշի գույքը խարդախությամբ հափշտակելու հարցի շուրջ նախնական համաձայնության գալով, 2012 և 2013 թվականների ընթացքում կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու և օգտագործելու միջոցով «Մարտունու ուսանողական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության անունից մշակել են «Հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները՝ ապագայի երաշխիք» անվամբ կեղծ ծրագիր և դրա շրջանակներում գործողություններ կատարելու պատրվակով ստացել և հափշտակել են  ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության գրասենյակի կողմից հատկացված դրամաշնորհի առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ։
Նկարագրված արարքները կատարելու կասկածանքով 2016 թվականի մարտի 22-ին Տիգրան Սուքիասյանը, Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանը և Գևորգ Ղազարյանը ձերբակալվել են:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բազմածավալ քննչական գործողություններ` դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

СК Армении сообщил о задержании трех человек по подозрению в хищении средств из европейского гранта 03/23/2016 11:07 | Актуальная тема
Три человека задержаны по подозрению в хищении сумм в особо крупных размерах из средств гранта, выделенного представительством миссии ЕС в Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
Дело находится в ведении Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
Следствием установлено, что Тигран Сукиасян, Рубина Тер-Мартиросян, Геворк Казарян, вступив в предварительный сговор по поводу хищения чужого имущества путем мошенничества, в течение 2012 и 2013гг. путем составления и использования подложных документов от имени общественной организации “Студенческий совет Мартуни” разработали поддельную программу под названием “Основные права и свободы: гарантия будущего” и под предлогом ведения в ее рамках деятельности получили и расхитили сумму в особо крупных размерах из средств гранта, выделенного офисом делегации Европейского Союза в Армении.
"По подозрению в совершении вышеописанных деяний 22-го марта 2016 года были задержаны Тигран Сукиасян, Рубина Тер-Мартиросян и Геворк Казарян. Предварительное расследование продолжается, предпринимаются комплексные следственные действия для обеспечения всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего", - говорится в сообщении.