Սովորության համաձայն, փորձելով պարտակել իր ապակառուցողական գործողությունները, Ադրբեջանը լարվածության աճի մեջ շտապել է մեղադրել հայկական կողմին 03/21/2016   10:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Չնայած հակամարտող կողմերի միջև ձեռք բերված՝ իրավիճակը չապակայունացնելու մասին պայմանավորվածություններին, հանգստյան օրերին ադրբեջանական կողմի պատճառով իրադրությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում եղել է լարված: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2400 կրակոց:
Շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսային ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 (40 արկ) և 82 (11 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր:
Սովորության համաձայն, փորձելով պարտակել իր ապակառուցողական գործողությունները, Ադրբեջանը լարվածության աճի մեջ շտապել է մեղադրել հայկական կողմին:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին վերահաստատում է իր հանձնառությունը խստորեն հետևել ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ միևնույն ժամանակ պատրաստ լինելով կանխել հակառակորդի ցանկացած սադրիչ գործողություն:

Минобороны НКР: В выходные ситуация на линии соприкосновения с ВС Азербайджана была напряженной по вине Баку 03/21/2016 11:09 | Актуальная тема
Ситуация на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в эти выходные была напряженной по вине азербайджанской стороны, несмотря на достигнутые договоренности о воздержании от дестабилизации обстановки. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Нагорно-Карабахской Республики.
В указанный период азербайджанская сторона произвела по позициям Армии обороны НКР более 2400 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров.
На южном, юго-восточном и северном направлениях линии соприкосновения азербайджанские ВС применили 60-мм (40 снарядов) и 82-мм(11 снарядов) минометы.
“По обыкновению, пытаясь скрыть свои деструктивные действия, Азербайджан поспешил обвинить армянскую сторону в росте напряженности”, - отмечается в сообщении.
Министерство обороны НКР вновь подтверждает свое обязательство строжайше следовать достигнутым договоренностям, в то же время будучи готовым пресекать любые провокационные действия противника.