Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը 03/19/2016 16:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Համաձայն հաստատված օրակարգի՝ քննարկվել է հիմնադրամի 2015 թվականի գործունեության տարեկան հաշվետվությունը:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը նշել է, որ հաշվետու տարվա ընթացքում իրականացված միջոցառումներն ուղղված են եղել արտահանմանը միտված պետական աջակցությանը, ներդրումների խթանմանը և զբոսաշրջության զարգացմանը:
Մասնավորապես, հիմնադրամի ծրագրերն ուղղվել են մշակող արդյունաբերության, այդ թվում՝ գյուղմթերքների, խմիչքների, դեղագործության, ոսկեգործության, ադամանդագործության, ժամագործության, ճշգրիտ ճարտարագիտության և այլ ոլորտներում գործող ընկերությունների զարգացմանը: Աջակցություն է ցուցաբերվել ավելի քան 600 կազմակերպությունների, բացահայտվել են 1100 նոր գործընկերներ, ինչի արդյունքում աջակցություն ստացած ձեռնարկություններն, ընդհանուր առմամբ, իրականացրել են 18 միլիարդ դրամի արտահանում:
2015-ի ընթացքում կազմակերպվել և անցկացվել են 13 գործարար համաժողովներ՝ ՌԴ-ի, Չեխիայի, Լյուքսեմբուրգի, Իրանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և այլ երկրների գործընկերների հետ: Համաժողովներին մասնակցել են 1100 հայ գործարարներ՝ տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներից:
Հիմնադրամի կողմից սուբսիդավորվել է 16 ընկերության վարկային ծրագիր, ինչի արդյունքում այդ ձեռնարկությունների տարեկան արտահանման ծավալը կազմել է 13 մլրդ դրամ: Համաֆինանսավորվել է նաև արդյունաբերական ոլորտում գործող, այդ թվում՝ դեղագործության, ճշգրիտ ճարտարագիտության, սննդամթերքի և խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող 9 ընկերությունների 13 հայտ՝ միջազգային սերտեֆիկատների ստացման և դեղերի գրանցման համար՝ արտերկրի շուկաներում արտահանում ապահովելու նպատակով: Սերտեֆիկացման հիմնական երկրներն են եղել՝ ԵՄ պետությունները, ԱՄՆ-ը, Կանադան, Վրաստանը, Ուզբեկստանը և Ուկրաինան:
Ներկայացված հաշվետվությունից հետո խորհրդի անդամներն իրենց դիտարկումները, մոտեցումներն ու առաջարկություններն են ներկայացրել հիմնադրամի գործունեության, նպատակների և ծրագրային ուղղությունների վերաբերյալ: Տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն:
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ կարևոր մոտեցումներ ունի հիմնադրամի գործունեության կառուցվածքի, նրա առջև դրված խնդիրների վերանայման, իրականացվող ծրագրերի արդյունավետության հետևողական բարձրացման առնչությամբ: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է ծրագրերի առավելագույնս արդյունավետ և թափանցիկ իրականացումը և առաջարկել խորհրդի բոլոր անդամներին սեղմ ժամկետում իրենց տեսլականը ներկայացնել հիմնադրամի կանոնադրության, կառուցվածի վերաբերյալ՝ դրանք վերանայելու, թերություններն արագ վերացնելու և արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Վարչապետն ընդգծել է, որ նշված ուղղություններով խորհուրդն ունի լուրջ անելիքներ:

В правительстве обсудили деятельность Фонда развития Армении 03/19/2016   17:14  |  Лента новостей
Очередное заседание Совета попечителей Фонда развития Армении состоялось в субботу в правительстве Армении.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, в ходе заседания, которое вел премьер-министр Овик Абраамян, обсуждался годовой отчет о деятельности Фонда за 2015 год.
Исполнительный директор фонда Арман Хачатрян отметил, что проведенные в течение отчетного года мероприятия были нацелены на господдержку экспорта, стимулирование инвестиций, развитие промышленности, фармацевтики, ювелирного дела, производства сельхозпродукции и напитков, туризма и т.д.
Помощь была оказана более 600 организациям, появились 1100 новых партнеров, в результате чего получившие содействие предприятия осуществили экспорт в общей сложности на сумму в 18 млрд. драмов.
За 2015 год были проведены 13 бизнес-форумов с партнерами из России, Чехии, Люксембурга, Ирана, Грузии, Молдовы и других стран, в которых приняли участие 1100 армянских предпринимателей практических от всех отраслей экономики.
Фонд субсидировал кредитные программы 16 компаний, в результате чего объем годового экспорта этих предприятий составил 13 млрд. драмов. было По 13 заявкам действующих в промышленной сфере 9 компаний, занимающихся в том числе производством фармацевтической продукции, пищевых продуктов и напитков, было осуществлено софинансирование для получения ими международных сертификатов с целью обеспечения экспорта на зарубежный рынок (страны ЕС, США, Грузия, Узбекистан и Украина).
Подводя итоги обсуждения, премьер Овик Абраамян придал важность максимально эффективной и прозрачной реализации программ и предложил членам Совета в кратчайшие сроки представить подходы по части пересмотра устава, структуры Фонда с целью устранения недостатков и повышения уровня эффективности его деятельности. Глава правительства подчеркнул, что в данном направлении Совету предстоит проделать серьезную работу.