Կալանավորվեց՝ զինվորների ծնողներից իրենց որդիներին ՀՀ տարածք ծառայության տեղափոխելու պատրվակով խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու համար 03/19/2016   11:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության և ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի բարձրաստիճան ղեկավարների անունից ԼՂՀ տարածքում ժամկետային զինվորական ծառայություն անցնող զինվորների ծնողներից՝ իրենց որդիներին ՀՀ տարածք ծառայության տեղափոխելու պատրվակով, խոշոր գումարներ շորթելու մեջ կասկածվող Համլետ Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Այդ մասին «Փաստինֆո» -ի հրապարակմանն արձագանքել է և ֆեյսբուքում գրառում է կատարել Համլետ Ղազարյանի պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանը:
Համլետ Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
«Ըստ մեղադրանքի` գումարի չափը զգալի է, ոչ թե` խոշոր, հակառակ դեպքում Ղազարյանի արարքը չէր կարող որակվել 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով ... »,- գրել է պաշտպանը:
Պաշտպանի խոսքով՝ գործով երեք անձինք տուժող են ճանաչվել` երկու տարբեր բնակավայրերից, իսկ տասնյակ տուժողների և տասնյակ գյուղերի մասին պաշտպանության կողմին և դատարանին որևէ տեղեկություն կամ ապացույց չի ներկայացվել:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝  ՀՀ  Ազգային  անվտանգության  ծառայության կողմից  իրականացված  օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում, մարտի 16-ին, ձերբակալվել է 46-ամյա Համլետ Ղազարյանը:
Փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչությունը:
ԱԱԾ նշել էր, որ Ղազարյանը նախկինում 11 անգամ դատապարտված է, սակայն ինչպես վերջինս պաշտպանից տեղեկացանք՝ նա 10-ը անգամ է դատապարտված:
Ըստ ԱԱԾ-ի՝  Ղազարյանը կապվելով տարբեր մարզերի գյուղապետերի հետ, Համլետ Ղազարյանը ներկայանալով որպես բարձրաստիճան զինվորական, առաջարկել է համայնքներից ԼՂՀ-ում ծառայող զինվորների ծնողներին փոխանցել իր հեռախոսահամարը՝ իրենց զավակներին ՀՀ տարածք ծառայության տեղափոխելու ցանկության դեպքում իրեն դիմելու համար: Հետագայում համաձայնություն ձեռք բերելու դեպքում, Համլետ Ղազարյանը հանդիպելով զինվորների ծնողներին՝ յուրաքանչյուրից խաբեությամբ շորթել է 160.000-200.000 ՀՀ դրամ:

Подозреваемый в вымогательстве денег у родителей армянских военнослужащих взят под стражу 03/19/2016   11:50  |  Актуальная тема
Подозреваемому в вымогательстве у родителей проходящих службу на территории НКР военнослужащих Гамлету Казаряну предъявлено обвинение. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Об этом на своей странице в социальной сети Фейсбук сообщила адвокат Казаряна – Марине Фарманян.
Гамлету Казаряну инкриминируют часть 1 статьи 178(Мошенничество, то есть хищение чужого имущества в значительных размерах или приобретение права на чужое имущество путем обмана или злоупотребления доверием,) Уголовного кодекса РА.
“Согласно обвинению, размер суммы значительный, а не крупный, в противном случае деяние Казаряна не могло квалифицироваться по части 1 статьи 178 УК РА”, - пояснила адвокат.
По ее словам, три человека из двух населенных пунктов признаны потерпевшими по делу. Каких-либо сведений или доказательств о десятках потерпевших и  десятках сел защите и суду  не представлены.
Ранее пресс-центр Службы национальной безопасности Армении сообщил о задержании 47-летнего жителя города Раздан Котайкской области Гамлета Казаряна.
Расследование уголовного дела по данному факту находится в ведении следственного управления СНБ Армении.
В сообщении СНБ отмечалось, что Казарян имел 11 судимостей. Между тем адвокат заявила о 10.
Как сообщала СНБ, наладив связь с главами сельских общин в различных областях, Гамлет Казарян, выдавая себя за высокопоставленного военного чиновника, предлагал передать родителям служащих в НКР военнослужащих, желающим перевести своих сыновей на службу в Армению, свой номер телефона, по которому они могли к нему обратиться. В случае достижения договоренности Казарян впоследствии встречался с родителями солдат и обманным путем вымогал у каждого 160-200 тысяч драмов.