Ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերափոխման նպատակով ՀԱԿ-ը նախաձեռնել է միասնական պլատֆորմի ստեղծում. Լևոն Զուրաբյան 03/18/2016 13:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Որպեսզի կյանքի կոչվեն ՀԱԿ-ի բոլոր նախընտրական խոստումները, քանդվի մենաշնորհային տնտեսությունը, կուսակցությունը պետք է հաղթի ընտրություններում: Այս մասին այսօրվա ճեպազրույցում հայտնեց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը՝ ընդգծելով, որ կարևորագույն խնդիրն Ընտրական օրենսգրքի վերափոխման միասնական պլատֆորմի ստեղծումն է:
Նա հայտնեց, որ այս ընթացքում ՀԱԿ-ը հանդիպել է տարբեր քաղաքական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ և կարող է ասել, որ այս պլատֆորմը թեև ֆորմալ առումով ձևավորված չէ, սակայն այսօրվա դրությամբ, կարելի է ասել, որ կա ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերափոխման հարցում սկզբունքային հարցերի շուրջ ձևավորված կոնսենսուս, և տարբեր ուժեր արդեն իրենց համաձայնությունը տվել են՝ պլատֆորմին միանալու:
Ըստ նրա՝ Ընտրական օրենսգրքի նախագծի ամենամեծ ծուղակն իհարկե տարածքային համամասնական ցուցակներն են, որոնք կվկայեն, թե, օրինակ, Սամվել Ալեքսանյանն ինչքան ձայն է բերելու ՀՀԿ-ին:
Նա նաև նշեց, որ Ընտրական օրենսգրքի նախագծի լրամշակումն անհրաժեշտ է այն առումով, որպեսզի կանխվի ընտրակեղծարարությունը, և իրենք մյուս քաղքական ուժերի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ կփորձեն դրան հասնել:

Оппозиционный АНК задумал создать объединенную платформу для преобразования проекта Избирательного кодекса Армении 03/18/2016   14:40  |  Лента новостей
Оппозиционный “Армянский национальный конгресс” инициировал создание объединенной платформы с целью преобразования проекта нового Избирательного кодекса Армении. Об этом сообщил руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян.
Он также проинформировал, что АНК провел уже ряд встреч с политическими силами, представителями гражданского общества и может констатировать наличие  консенсуса вокруг принципиальных вопросов  о поводу преобразования проекта ИК.
По его словам, многие силы уже дали свое согласие на присоединение к этой платформе.
По мнению Зурабяна, самой большой ловушкой  в проекте Избирательного кодекса являются пропорциональные списки избирательных округов, которые, по его словам, станут свидетельством того, скажем, сколько голосов Самвел Алексанян принесет РПА.
Он также отметил, что  проект ИК нуждается в доработке с тем, чтобы пресечь фальсификации, и они вместе с представителями других политсил и гражданского общества попытаются добиться этого.