Մարտական դիրքում զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման արդյունքում զինծառայող է մահացել 03/18/2016 14:52 | Քրեական խրոնիկոն
Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ զինծառայող Հովհաննես Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ նախնական տվյալներով՝ մարտական դիրքում թույլ է տրվել զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որի պատճառով զինծառայող Հ.Հարությունյանը գլխի հատվածում ստացել է մահացու հրազենային վնասվածք։
Երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով անզգուշությամբ զինծառայողի մահ առաջացնելու դեպքի առթիվ։
Քննությամբ պարզվել է դեպքի պահին զինծառայողի հետ նույն մարտական դիրքի տարածքում գտնված զինծառայողների շրջանակը և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։

Уголовное дело заведено по факту гибели армянского солдата в результате нарушения правил обращения с оружием 03/18/2016   15:45  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту смерти армянского военнослужащего Ованнеса Арутюняна, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено вторым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления по факту нарушения правил обращения с оружием, повлекшего по неосторожности смерть военнослужащего.
По предварительным данным, Арутюнян получил смертельное огнестрельное ранение в голову на боевом посту в результате нарушения правил обращения с оружием.
“Следствием установлен круг военнослужащих, находившихся вместе с солдатом в момент инцидента на боевом посту. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования”, - отмечается в сообщении.
В интересах следствия иные подробности на данном этапе расследования не подлежат разглашению. О принимаемых по результатам расследования процессуальных решениях будет предоставлена дополнительная информация.