Զարուհի Փոստանջյան. Մենք իհարկե չպետք է թույլ տանք, որպեսզի ընդունվի Ընտրական օրենսգրքի՝ ներկայացված նախագիծը 03/18/2016 12:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրության քննարկմանը ներկայացված փաստաթուղթը դեռևս նախագիծ է, այլ ոչ՝ Ընտրական օրենսգիրք, և մենք, իհարկե, չպեստքէ թույլ տանք, որպեսզի այդպիսի փաստաթուղթ ընդունվի, թեև քաղաքական մեծամասնությունն այդ հնարավորությունն ունի: Այդ մասին ԱԺ այսօրվա ճեպազրույցում հայտնեց ԱԺ Ժառանգություն խմբակցության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանը:
Նա վստահեցրեց, որ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերն ունեն միասնական դիրքորոշում մի շարք սկզբունքային հարցերում, այն է՝ քվեարկությունից հետո ընտրացուցակների հրապարակում, տեղամասերի տեսաձայնագրում, ընտրական ցուցակների զտում՝ հաշվի առնելով, որ այսօր շուրջ 1,5մլն. ՀՀ քաղաքացի բացակայում է հանրապետությունից:
Ըստ նրա՝ խնդրահարույց են նաև փակ ցուցակները, որոնց միջոցով հնարավոր է կատարել կեղծիքներ:
Զ.Փոստանջյանը հայտարարեց, որ Ընտրական օրենսգրքի նախագծի բարելավման հարցում պետք է մասնակից դարձնել նաև հասարակությանը, և պահանջը չպետք է լինի միայն քաղաքական ուժերինը:
Նա նաև հայտարարեց, որ, դրական իմաստով, իշխանություններից որևէ ակնկալիք չունի, ուստի՝ եթե անգամ պահանջ չլինի, իրենք չեն նահանջի իրենց համար սկզբունքային պահանջներն Ընտրական օրենսգրքում ներառելու պայքարից:

Заруи Постанджян заявила о недопустимости принятия проекта нового ИК Армении в представленном виде 03/18/2016   16:06  |  Лента новостей
Представитель оппозиционной парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян заявила о недопустимости принятия проекта нового Избирательного кодекса Армении в представленном виде.
“Представленный на обсуждение общественности документ пока только проект, а не Избирательный кодекс, и мы не должны допустить его принятия, хотя у парламентского большинства есть такая возможность”, - заявила депутат.
Она заверила, что оппозиционные политические силы придерживаются единой позиции по ряду принципиальных вопросов, среди которых публикация списков проголосовавших избирателей, видеосъемка на участке для голосования, фильтрация избирательных списков с учетом отсутствия в республике порядка 1.5 млн. граждан.
По ее словам, спорными являются закрытые списки, с помощью которых можно прибегать к фальсификациям.
Постанджян также заявила о необходимости привлечения общества к участию в вопросе улучшения проекта Избирательного кодекса.
Она также заявила об отсутствии у нее каких-либо оптимистических ожиданий от властей. Постанджян отметила, что они не отступят от борьбы за внесение их принципиальных требований в Избирательный кодекс.