59 ծառայողի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել. ՔԿ 03/18/2016   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեն ամփոփել է 2015թ. կատարած աշխատանքները: Մասնավորապես՝ Քննչական կոմիտեի կայք էջից տեղեկանում ենք, որ նշված ժամանակահատվածում ՀՀ քննչական կոմիտեի կարգապահական հանձնաժողովը կարգապահական վարույթ հարուցելու 62 միջնորդություն է քննարկել, որոնցից 59-ով միջնորդությունները բավարարվել են, հարուցվել է կարգապահական վարույթ և միայն 3-ը՝ Հանձնաժողովի անդամների կողմից մերժվել է:
Հարուցված կարգապահական վարույթների արդյունքում Հանձնաժողովը հիմնավորել է Կոմիտեի 40 ծառայողի արարքում իրավախախտման փաստի առկայությունը, ինչպես նաև 16 ծառայողի արարքում իրավախախտման փաստի բացակայությունը, իսկ 1 ծառայողի նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթը կասեցվել է՝ նկատի ունենալով,  որ վերջինիս նկատմամբ Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցված:
Ըստ ՔԿ պաշտոնական կայք էջի՝ ՔԿ նախագահի կողմից Հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացվել է կարգապահական տույժ կիրառելու հնարավորության վերաբերյալ  6 միջնորդություն,  որոնցից 5 դեպքում Հանձնաժողովը եզրակացություն է տվել տույժի կիրառման հնարավորության մասին, 1 դեպքում  առաջարկվել է կիրառել առավել մեղմ կարգապահական տույժ:

Дисциплинарное производство возбуждено в отношении 59 служащих СК Армении – итоги деятельности за 2015 год 03/18/2016   16:55  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении подвел итоги проделанной  работы за 2015 год. В частности, как сообщается на сайте ведомства, в указанный период Дисциплинарная комиссия СК Армении рассмотрела 62 ходатайства о возбуждении дисциплинарного производства, 59 из которых были удовлетворены. Было возбуждено дисциплинарное производство, и только три ходатайства были отклонены Комиссией.
В результате дисциплинарных производств Комиссия подтвердила наличие правонарушений в действиях 40 служащих Комитета и отсутствие таковых в действиях 16 служащих. А дисциплинарное производство в отношении еще одного служащего было прекращено с учетом уголовного дела, возбужденного в отношении него в Специальной следственной службе.
Сообщается также, что председателем СК на рассмотрение Комиссии были представлены 6 ходатайств о возможности применения дисциплинарного взыскания. Относительно пяти из них Комиссия дала заключение о возможности применения взыскания. По еще одному случаю было предложено применить более мягкое дисциплинарное взыскание.