Փոխանակման կետի սեփականատիրոջից գումար է պահանջել և մերժում ստանալով՝ բազմաթիվ կրակոցներ արձակել նրա ուղղությամբ 03/17/2016   11:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Քննչական կոմիտեի  Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Նոր Նորք վարչական շրջանում փոխանակման կետի վրա մարտի 16-ին տեղի ունեցած ավազակային հարձակման դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ մարտի 16-ին՝ ժամը 17։40-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Նոր Նորքի շուկայի մոտ գտնվող տարադրամի փոխանակման կետի վրա ավազակային հարձակում է տեղի ունեցել, որից հետո ավտոմեքենայով դիմել են փախուստի։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնի պետ Արամ Հարությունյանի գլխավորությամբ։
Նախնական տվյալներով՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, ուրիշի գույքը ավազակային հարձակմամբ հափշտակելու նպատակով, դիմակավորված, ատրճանակով զինված, 2016թ-ի մարտի 16-ին՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, մուգ կապույտ գույնի «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենայով մոտեցել է անհատ ձեռնարկատեր Հ.Ասատրյանին պատկանող տարադրամի փոխանակման կետին։ Իջնելով մեքենայից՝ դիմակավորված անձը Հ.Ասատրյանի կյանքի ու առողջության համար վտանգավոր բռնության գործադրման սպառնալիքով պահանջել է գումար, սակայն մերժում ստանալով, վերջինիս սպանելու դիտավորությամբ, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով՝ բազմաթիվ կրակոցներ է արձակել նրա  ուղղությամբ։ Կրակոցների ձայները լսելով՝ փոխանակման կետին են մոտեցել հարակից կրպակների աշխատակիցները, և դիմակավորված անձն ավտոմեքենայով դիմել է փախուստի։
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 6 պարկուճ, 4 գնդակ։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 8-րդ կետերով, 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Մշակվել է քննչական պլան, առաջ քաշվել վարկածներ, որոնք ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ։

Уголовное дело заведено по факту вооруженного нападения на обменник в Ереване 03/17/2016 12:27 | Актуальная тема
Уголовное дело возбуждено по факту разбойного нападения на обменный пункт в ереванском районе Нор Норк, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван по пунктам 6 и 8 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом), пункту 4 части 2 статьи 175(Разбой, совершенный с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса Армении.
В 17:40 16 марта поступил сигнал о том, что на расположенный возле рынка Нор Норка обменный пункт совершено разбойное нападение, после которого нападавший на автомобиле скрылся с места происшествия.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного отдела по административным районам Аван и Нор Норк Арамом Арутюняном.
“По предварительным данным, предполагаемый преступник в маске, вооруженный пистолетом,с целью умышленного хищения чужого имущества около 17:30 16 марта 2016 подъехал на автомобиле марки “Мерседес” темно-синего цвета к обменному пункту, принадлежащему частному предпринимателю Г.Асатряну. Выйдя из машины, злоумышленник в маске, угрожая Асатряну, потребовал от него денег, однако, получив отказ, несколько раз выстрелил в него. Услышав звуки выстрелов, к обменному пункту подбежали работники соседних ларьков, после чего нападавший на машине скрылся с места происшествия”, - говорится в сообщении.
При осмотре места происшествия обнаружены 6 гильз и четыре пули.
“Разработан следственный план, выдвинуты версии, для проверки которых предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия”, - отмечается в сообщении.