Ինչո՞ւ է Հայաստանում բենզինն ավելի թանկ, քան Վրաստանում. մեկնաբանում են Լևոն Զուրաբյանը և Արտակ Շաբոյանը 03/17/2016 14:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը վաղուց արդեն վաստակել է իրավունքը վերանվանվելու մենաշնորհների պաշտպանության հանձնաժողով: Այն ստանձնել է մենաշնորհների փաստաբանի դերը: Այս մասին Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում՝ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2016 թվականի տարեկան գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ, հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Ըստ նրա՝ «պետական իշխանության լծակների ամբողջ համակարգը ծառայեցվում է մենաշնորհների տերերի հարստացմանը և այս իշխանության պահպանմանը», և խոսքը վերաբերում է հատկապես լայն սպառման ապրանքներին։ Նա նշեց նաև, թե «հազարավոր մարդիկ փորձել են զբաղվել ներկրման բիզնեսով և անմիջապես բախվել մենաշնորհային տեռորի հետ»։
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ միակ մարմինը, որն այս ամենից տեղյակ չէ, հենց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն է, որը վաղուց վաստակել է իրավունքը վերանվանվելու մենաշնորհների պաշտպանության հանձնաժողով»,-հայտարարեց Լ.Զուրաբյանը։
Որպես օրինակ՝ նա, մասնավորապես, անդրադարձավ բենզինի շուկային, որտեղ «վերջին շրջանում կատարվել է գերկենտրոնացում». վերջին 5 տարիներին 5-6 ընկերությունների փոխարեն այսօր բենզին են ներկրում ընդամենը 2-ը: Ընդգծելով, որ ընտրական տեղամասերի գրանցամատյանների նման խիստ գաղտնի է պահվում բենզինի գնագոյացման ամբողջ շղթան, ինչի մասին տեղեկատվությունը որևէ կերպ չի հաջողվում հայթայթել, նա հայտնեց, թե այդ իսկ պատճառով ստիպված է ներկայացնել սեփական հաշվարկը, որը վկայում է, որ բենզինի 1 լիտրի արժեքը չպետք է գերազանցեր 310 դրամը, մինչդեռ այսօր Հայաստանում բենզինի գինը 370-380 դրամ է: Սա, ՀԱԿ խմբակցությնա ղեկավարի համոզմամբ, ևս մեկ անգամ վկայում է, որ բենզինի շուկայում առկա է ամենաբարձր մակարդակով հովանավորվող մենաշնորհ:
«Մենաշնորհները խեղդում են Հայաստանի տնտեսությունը»,-հայտարարեց Լ.Զուրաբյանը՝ վստահեցնելով, որ առաջիկա ընտրություններում հաղթելու դեպքում ՀԱԿ-ն անողոք պայքար կմղի մենաշնորհների դեմ, ինչի համար անհրաժեշտ է թե օրենսդրական համապատասխան դաշտ, թե քաղաքական կամք:
Ի պատասխան՝ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը հայտարարեց, թե անարդար է համարում հանձնաժողովի նկատմամբ քննադատությունները, որովհետև հանձնաժողովն իր սահմանափակ աշխատակազմով, սահմանափակ ֆինանսական ռեսուրսներով բոլոր ջանքերը գործադրում է։
Նա ընդունեց, որ, իրոք, վերջին շրջանում Հայաստանում բենզինն ավելի թանկ արժի, քան Վրաստանում:
Ըստ նրա՝ հանձնաժողովի ուսումնասիրությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ այդ գնային տարբերությունները պայմանավորված են 3 գործոններով. «Առաջինը՝ վրացական երկաթուղու կողմից գանձնվող բեռնափոխադրման բարձր սակագներն են՝ Վրաստանի տարածքով բենզինը փոխադրելու համար: Երկրորդը Հայաստանի և Վրաստանի հարկային քաղաքականության տարբերությունն է. Հայաստանում բենզինի ներկրումն ավելի շատ է հարկվում, քան Վրաստանում: Երրորդ պատճառը՝ վերջին ժամանակահատվածում Վրաստանում բենզինի ձեռքբերման գները որոշակիորեն նվազել են՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ Վրաստանում համեմատաբար ավելի էժան գներով բենզին է ներկրվում Ադրբեջանից և Թուրքմենստանից»:

Разница в стоимости бензина в Армении и Грузии “разожгла” в парламенте жаркий спор о монополиях 03/17/2016   15:51  |  Лента новостей
Депутат от оппозиционный парламентской фракции “Армянский национальный конгресс” Левон Зурабян на заседании Национального Собрания в четверг предложил переименовать Государственную комиссию по защите экономической конкуренции в Комиссию по защите монополий.
По его мнению, ГКЗЭК заслужила это право, взяв на себя роль адвоката монополистов.
Он отметил, что тысячи людей пытались наладить бизнес по импорту бензина, однако натыкались на террор монополистов.
“Создается впечатление, что единственный орган, который не в курсе всего происходящего, это - ГКЗЭК”, - сказал он.
Зурабян заявил, что сегодня импортом бензина занимаются только две компании, когда как ранее их было 5-6. Он посетовал на то, что вся цепь ценообразования держится в строжайшей секретности, и поэтому он вынужден представить собственные расчеты, которые, по его словам свидетельствуют о том, что  цена за один литр бензина в Армении не должна была превышать 310 драмов, в то время как его продают за 370-380 драмов. По мнению представителя АНК, это указывает на наличие на рынке бензина монополии, спонсируемой на самом высоком уровне.
“Монополии душат экономику Армении”, - сказал Зурабян.
В ответ на этом председатель Госкомиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян назвал несправедливым критику в адрес возглавляемой им структуры, так как, по его словам, регулятор в условиях ограниченных функций и финансовых средств прилагает все усилия.
Он согласился с тем, что, действительно, в последнее время бензин в Армении стоит дороже, чем в Грузии.
По его словам, результаты проведенных Комиссией исследований показывают, что разница в цене обусловлена тремя факторами. Одним из таких факторов является высокие тарифы, взимаемые грузинской железной дорогой за грузоперевозки по территории Грузии. Второй фактор заключается в разнице  в налоговой политике двух стран: в Армении ставка налога при ввозе бензина выше, чем в Грузии. В-третьих, Грузия импортирует бензин из Азербайджана и Туркменистана по сравнительно более низким ценам.