Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մասնակցում է ԵԺԿ գագաթնաժողովին 03/17/2016   16:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Բրյուսելում մասնակցում է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին: Այն վարում է ԵԺԿ Նախագահ Ժոզեֆ Դոլը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Գագաթնաժողովին մասնակցում են Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկն ու Ժան-Քլոդ Յունկերը, ԵՄ անդամ և Արևելյան գործընկերներ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները:
Նախատեսվում է, որ գագաթնաժողովի մասնակիցները կքննարկեն տնտեսական առկա խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները, կանդրադառնան միջազգային արդի մարտահրավերներին, այդ թվում` սիրիական ճգնաժամին, Եվրոպայում լուրջ մարտահրավեր դարձած փախստականների խնդիրներին, ԵՄ անդամ պետություններում քաղաքական իրավիճակին և ԵՄ հարևանության քաղաքականությանը վերաբերող հարցերին:

Президент Армении прибыл в Брюссель на саммит Европейской народной партии 03/17/2016   17:29  |  Лента новостей
Президент РА, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян прибыл в четверг в Брюссель для участия в очередном саммите Европейской народной партии (ЕНП), сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В саммите принимают участие председатель Совета Европа Дональд Туск, глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, члены Евросоюза, а также руководители и главы правительств государств, представляющих являющиеся членами ЕНП партии из стран Восточного партнерства
Участники саммита планируют обсудить экономические проблемы и перспективы развития. Предполагается, что речь также пойдет об актуальных международных вызовах, в том числе сирийском кризисе, проблемах беженцев, а также политической ситуации в странах Евросоюза и политике добрососедства ЕС.