Եղանակի՝ նման փոփոխությունները կարող են, մրսածության գործոնով պայմանավորված, սուր շնչառական վարակների աշխուժացման պատճառ դառնալ 03/16/2016   13:00  |  Առողջություն
ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի տեղեկացմամբ հանրապետության տարածքին Սկանդինավիայի տարածքից մոտենում են արկտիկական ցուրտ օդային զանգվածներ, որի արդյունքում մինչև մարտի վերջ օդի ջերմաստիճանը կնվազի:
Եղանակի՝ նման փոփոխությունները կարող են պատճառ դառնալ, մրսածության գործոնով պայմանավորված, սուր շնչառական վարակների աշխուժացման:
Սուր շնչառական վարակների հնարավոր բարդություններից խուսափելու նպատակով, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ հանապետությունը դեռևս գտնվում է սուր շնչառական վարակների սեզոնում, ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կրկին հիշեցնում և հորդորում է՝
- գրիպանման երևույթների արձանագրման դեպքում անհապաղ դիմել բժշկական օգնության, հատկապես՝ տարեց անձինք, ովքեր տառապում են խրոնիկ հիվանդություններով, հղիները և երեխաները,
- չզբաղվել ինքնաբուժմամբ՝ չօգտագործելով հակաբիոտիկներ,
- հաճախակի օդափոխել փակ տարածքները` հետևելով անձնական հիգիենային,
- գրիպանման երևույթների առաջացման ժամանակ ահմանափակել շփումներն այլ անձանց հետ, մնալ տանը և հետևել բժշկի խորհուրդներին,
- հագնվել եղանակին համահունչ:
16:59 03/02/2016  |  ԱռողջությունԽոզի գրիպի վարակը 50%-ով նվազել է
14:44 01/02/2016  |  ԱռողջությունՀերթապահություն պոլիկլինիկաներում
18:27 31/01/2016  |  ԱռողջությունՀղիների շրջանում զգալի կրճատվել է գրիպով և սուր շնչառական վարակներով հիվանդացությունը
17:29 29/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍուր շնչառական վարակներով պայմանավորված՝ իրավիճակը կայուն է. զգոնությունը պետք է լինի բարձր. Արտավազդ Վանյան

Минздрав Армении предупреждает об опасности активизации ОРВИ из-за резкого похолодания 03/16/2016   15:17  |  Здоровье
Резкое похолодание в Армении может стать причиной активизации ОРВИ и заболеваний простудного характера, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения республики.
Государственная служба по Гидрометеорологии и мониторингу (Армгосгидромет) МЧС Армении предупредила о приближении с территории Скандинавии арктических воздушных масс, в результате его холодная погода продержится вплоть до конца марта.
С учетом сезонной активности ОРВИ в республике Минздрав во избежание возможных осложнений вновь напоминает и призывает граждан не заниматься самолечением при появлении симптомов гриппа, в частности не принимать антибиотики, и немедленно обращаться к врачу, особенно людям, страдающим хроническими заболеваниями.
Минздрав также рекомендует часто проветривать помещения, следить за личной гигиеной, одеваться по погоде.
Кроме того, при появлении симптомов болезни следует ограничить контакты с людьми, оставаться дома и выполнять предписания врачей