ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովը վարույթ ընդունեց լրագրողների դիմումն ընդդեմ Մհեր Սեդրակյանի 03/15/2016 14:00 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովը մարտի 15-ի նիստում որոշեց վարույթ ընդունել «Մեդիա և իրավունք», «Լրագրողների միավորում» և «Ազատ լրագրողների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունների մարտի 2-ի դիմումն ընդդեմ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մհեր Սեդրակյանի:
Հանձնաժողովում դիմումի գործով զեկուցողը կնշանակվի առաջիկայում:
Այս մասին դռնփակ նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը՝ հավելելով, որ դիմումի ընդունումը մերժելու կամ կարճելու որևէ իրավական հիմք չկա:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, դիմողները հանձնաժողովից խնդրել են քննության առնել ԱԺ միջանցքում լրագրողին հայհոյած Մհեր Սեդրակյանի վարքը և պարզել, թե արդյոք նա չի խախտել էթիկայի կանոնները:
Հիշեցնենք, որ դիմումը վարույթ ընդունել-չընդունելու հարցը պետք է քննարկվեր հանձնաժողովի մարտի 10-ի նիստում, սակայն այն քվորումի բացակայության պատճառով չկայացավ:

Комиссия НС Армении по этике приняла к производству заявление журналистов против депутата Мгера Седракяна 03/15/2016 14:37 | Актуальная тема
Комиссия Национального Собрания РА по этике на заседании во вторник постановило принять заявление ряда общественных организаций от 2-го марта против депутата от фракции правящей Республиканской партии Армении(РПА).
Об этом заявил журналистам после закрытого заседания председатель вышеупомянутой Комиссии Хосров Арутюнян.
Заявление подано от имени общественных организаций: “Медиа и право”, ”Союз журналистов”, “Ассоциация свободные журналисты”.
По его словам, каких-либо правовых оснований для отказа в принятии заявления нет.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, заявители просят Комиссию взять на рассмотрение поведение Мгера Седракяна, нецензурно выразившего в адрес журналиста в кулуарах парламента, и установить, имело ли место нарушение правил этики.
Напомним, вопрос о принятии заявления к производству должен был рассматриваться на заседании 10 марта, однако оно не состоялось ввиду отсутствия кворума.