Փաստաբանների դեմ ներկայացված 216 բողոքներից կարգապահական վարույթ հարուցվել է ընդամենը 39 բողոքի հիման վրա. ՓՊ-ն ամփոփում է 03/15/2016 11:19 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2015 թվականի հունվարից դեկտեմբեր (ներառյալ) ամիսների ընթացքում Փաստաբանների պալատում մուտքագրվել են փաստաբանների դեմ ներկայացված 216 բողոք, որոնցից գերակշիռ մասը՝ 162 բողոք, ներկայացվել են քաղաքացիների կողմից` նրանք տվյալ փաստաբանի վստահորդն են (այդ թվում՝ նախկին վստահորդը) կամ փաստաբանի վստահորդի հակառակորդ կողմն են: Այս մասին նշվում է Փաստաբանների պալատի կայքէջում հրապարակված 2015 թվականին ռազմավարական ծրագրի կատարման վերաբերյալ հաշվետվության մեջ:
Փաստաբանների դեմ ներկայացված բողոքների և փաստաբանների նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու մասին որոշումների ընդհանուր վիճակագրական թվերի համեմատական վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ փաստաբանների դեմ ներկայացված ընդհանուր 216 բողոքներից կարգապահական վարույթ հարուցվել է ընդամենը 39 բողոքի, այսինքն` բողոքների ընդհանուր թվի 18%-ի հիման վրա:

В Армении из 216 поступивших против адвокатов жалоб дисциплинарное производство было возбуждено лишь на основе 39 03/15/2016   12:41  |  Актуальная тема
216 жалоб поступило в Палату адвокатов Армении против адвокатов с января по декабрь 2015 года. Эти данные указаны в отчете об исполнении стратегической программы на 2015 год, опубликованном на сайте Палаты адвокатов РА.
Большинство этих жалоб(162) были поданы гражданами, которые являлись доверителями(в том числе бывшими доверителями) этих адвокатов или оппонентами доверителей.
Дисциплинарное производство в отношении адвокатов возбуждалось только на основе 39 из 216 жалоб, что составляет 18% от общего числа жалоб. Об этом свидетельствуют результаты сравнительного анализа статистических данных о жалобах, поданных против адвокатов, и решениях о возбуждении в отношении них дисциплинарных производств.