Մոտ 30 օր շուտ եկած գարունն այսօրվանից ետ կնահանջի 03/14/2016 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության տարածքին Սկանդինավիայից մոտենում են արկտիկական ցուրտ օդային զանգվածներ, նրանք մեր երկիր կներխուժեն մարտի 15-ից: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Գրառման մեջ նշվում է, որ նման տաք եղանակ մինչև մարտի վերջ էլ չենք ունենա և մոտ 30 օր շուտ եկած գարունն այսօրվանից ետ կնահանջի:
Օդի ջերմաստիճանը մարտի 15-16 կնվազի 10-12 աստիճանով, Շիրակում, Կոտայքի լեռնային գոտիներում, Գեղարքունիքում, Արագածոտնի և Վայոց ձորի լեռնային բնակավայրերում, Սյունիքի նախալեռներում նույնիսկ ձյուն կտեղա:
Եթե այսօր Երևանում և Արարատյան դաշտում սպասվում է +18…+20 աստիճան տաքություն, ապա մարտի 15-ից ցերեկը օդի ջերմաստիճանը չի բարձանա +10-ից:

Резкое похолодание ожидается в Армении: в ряде областей выпадет снег 03/14/2016   13:37  |  Лента новостей
На территорию Армении со стороны Скандинавии надвигаются холодные арктические воздушные массы, они проникнут в республику 15 марта. Об этом сообщил заместитель начальника отдела метеорологии службы “Армгосгидромет” министерства по чрезвычайным ситуациям Армении Гагик Суренян на своей странице в социальной сети Фейсбук.
По его словам, теплой погоды, подобной той, которая установилась в Армении в феврале и начале марта, до конца этого месяца не предвидится. Наступившая на 30 дней раньше весна отступит уже с сегодняшнего дня.
"Температура воздуха 15-16 марта понизится на 10-12 градусов. В Шираке, в горных районах Котайкской, Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Арагацотнской областей, а также в предгорьях Сюника даже выпадет снег”, – написал он.
По словам Суренян, температура воздуха в Ереване и Араратской долине с 15-го марта не превысит 10 градусов тепла.