ՄԻԵԴ-ը կհրապարակի Մատաղիսի գործով գանգատների վերաբերյալ վճիռը 03/14/2016   17:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կհրապարակի աղմկահարույց «Մատաղիսի» գործի առնչությամբ  գանգատների վերաբերյալ իր վճիռը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց  Շիրակի մարզի դատարանի կողմից արդարացված  Ռազմիկ Սարգսյանի, Մուսա Սերոբյանի ու Արայիկ Զալյանի փաստաբան  Հայկ Ալումյանը, շուրջ 11 տարի առաջ ներկայացված գանգատներում  Ռ.Սարգսյանը, Մ.Սերոբյանը ու Ա. Զալյանն ու նրանց փաստաբանները  խնդրում են ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ  և 5-րդ հոդվածների՝  համապատասխանաբար՝  Խոշտանգումների արգելումը և  Ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք,  խախտումները:
Հայկ Ալումյանը նշեց, որ գանգատում մասնավորապես, բարձրացվել է  հիշյալ երեք անձանց 4 օր ապօրինի անազատության մեջ պահելու հարցը: Հենց այդ ընթացքում էլ իրականացված  խոշտանգումների ազդեցության ներքո փորձ է արվել նրանցից խոստովանական ցուցմունքներ կորզել, ինչի հետևանքով  անձանցից մեկը չէր դիմացել այդ խոշտանգումներին  ու տվել էր այդպիսի ցուցմունք:
Ուստի ՄԻԵԴ-ը պետք է քննի, թե արդյոք եղե՞լ են խոշտանգումներ, թե՞ ոչ, արդյոք Հայաստանում պատշաճ ձևով քննվե՞լ է խոշտանգումների հարցը, թե՝ ոչ:
2012թ. դեկտեմբերի 4-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատական վիճաբանությունների փուլում, մեղադրողները, ամբաստանյալներին  առաջադրված մեղադրանքը  փոփոխել էին և սպանության փոխարեն առաջադրել նոր մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  112-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ եւ 14-րդ կետերով՝  մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից  պատճառելը  երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատժառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է  տուժողների, այսինքն՝ ամբաստանյալների ծառայակիցներ Ռոման Եղիազարյանի ու Հովսեփ Մկրտումյանի, մահը:
14:16 09/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳագիկ Ջհանգիրյանի դեմ ներկայացվել է վճռաբեկ բողոք
10:14 29/11/2013  |  Մամուլ«ԱՌԱՎՈՏ»: Գ.Ջհանգիրյանի դեմ բերված վերաքննիչ բողոքը մերժվեց
13:49 25/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մատաղիսի» գործով տուժողի հարազատների ասածը խոսքի ազատության դրսևորում է
21:33 20/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Մատաղիսի» գործով տուժողների իրավահաջորդների ճակատամարտը շարունակվում է
19:59 15/07/2013  |  Քաղաքացիական իրավունքԳագիկ Ջհանգիրյանի գործով վճիռը կհրապարակի վաղը
19:36 18/06/2013  |  Քաղաքացիական իրավունքՋհանգիրյանի ներկայացուցիչը փորձեց «մեղքը» լրագրողի վրա գցել
15:27 30/05/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մատաղիսի» գործով արդարացման դատավճիռը ենթակա չէ բողոքարկման
13:56 30/05/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՎճռաբեկ պալատը հետ է վերադարձրել Մատաղիսի գործով զինդատախազության վճռաբեկ բողոքը

ЕСПЧ огласит вердикт по жалобам оправданных по громкому “делу Матагиса” 03/14/2016   18:01  |  Актуальная тема
Европейский суд по правам человека огласит свое решение по жалобам оправданных по резонансному делу “Матагиса” 17-го марта.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” адвокат Айк Алумян, оправданные по делу - Араик Залян, Муса Серобян и Размик Саргсян просят в поданных им почти 11 месяцев назад жалобах признать нарушение статей 3(Запрещение пыток) и 5(Право на свободу и личную неприкосновенность) Европейской конвенции по правам человека.
Айк Алумян отметил, речь идет об удержании вышеупомянутых лиц в неволе в течение 4 дней. За это время, как отмечается в жалобах, была предпринята попытка выбить из них признательные показания: один из них не выдержал пыток и дал такие показания.
ЕСПЧ должен рассмотреть, имели ли место пытки и проводилось ли в Армении по этому случаю надлежащее расследование.
Дело, которое известно как “Дело Матагиса”, прошло долгий путь. Приговором суда общей юрисдикции Сюникской области от 18 мая 2005г. Араик Залян, Муса Серобян и Размик Саргсян были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного пп.1, 5 и 7 ч. 2 ст. 104 (Убийство двух и более лиц, совершенное с особой жестокостью группой лиц или организованной группой) Уголовного кодекса Армении и получили по 15 лет лишения свободы.
Апелляционный суд по уголовным и военным делам 30 мая 2006г. изменил вердикт суда первой инстанции и приговорил Араика Заляна, Мусу Серобяна и Размика Саргсяна к пожизненному заключению.
По решению Уголовной палаты Кассационного суда от 22 декабря 2006г., вердикты нижестоящих инстанций были отменены, дело было направлено на новое расследование, а подсудимые были освобождены из-под стражи.
В ходе состоявшихся в суде общей юрисдикции Ширакской области 4 декабря 2012г. прений обвинители изменили выдвинутое против подсудимых обвинение и предъявили им новое обвинение в совершении преступления, предусмотренного пп. 1, 6 и 14 ч. 2ст. 112(Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное е группой лиц или организованной группой в отношении двух или более лиц и повлекшее по неосторожности смерть потерпевших). Потерпевшими были Роман Егиазарян и Овсеп Мкртумян(сослуживцы подсудимых).
Однако суд Ширакской области признал подсудимых Араика Заляна, Мусу Серобяна и Размика Саргсяна невиновными и оправдал за недоказанностью их участия в совершении преступления.