Անչափահասի սպանություն Սարի-Թաղում, ևս 5 անձ ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածք. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 03/14/2016   11:23  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ անչափահասի սպանության դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, մարտի 13-ին՝ ժամը 21.30-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել, որ Սարի-Թաղի ոլորանների վրա կռիվ է, մեկն էլ արյան մեջ ընկած է: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի պետ Էդուարդ Սիրականյանի գլխավորությամբ։
Նախնական տվյալներով՝ մարտի 13-ին՝ ժամը 21-ի սահմաններում, Սարի-Թաղում գործող  թիվ 47 դպրոցի դիմաց տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որին մասնակցել են նաև անչափահասներ։ Վիճաբանությունը վերածվել է ծեծկռտուքի, որի ժամանակ Սարի-Թաղի 16-ամյա բնակիչը (17-ամյակը պետք է լրանար նոյեմբեր ամսին) կրծքավանդակի առաջնային մակերեսին ստացել է կյանքի հետ անհամատեղելի՝ կտրած-ծակած թափանցող վնասվածք։ Վերջինս ստացած մարմնական վնասվածքի հետևանքլով «կենսաբանական մահ» ախտորոշմամբ տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ հաստատվել է անչափահասի մահը։
Տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել ևս 5 անձ։ Բոլոր տուժածներն էլ Սարի-Թաղի բնակիչներ են։
Դեպքի առթիվ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով՝ 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանություն), 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (սպանության փորձ՝ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ), 113-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (2 կամ ավելի անձանց միջին ծանրության մարմնական վնաս պատճառելը)։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել է 1 գլխարկ, կոշիկ, արնանման հետքեր։ Առգրավվել են նաև տուժածների հագին դեպքի պահին եղած հագուստները։ Նշանակվել են դատաբժշկական, դատաբժշկական և դատակենսաբանական փորձաքննություններ։
Մշակվել է քննչական պլան, առաջ քաշվել աշխատանքային վարկածներ, որոնք ստուգելու՝ վիճաբանության շարժառիթը, մասնակիցների շրջանակը և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունների աստիճանը պարզելու ուղղությամբ կատարվում են քննչական, օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ։

СК Армении сообщил подробности смертельной драки с участием подростков в Ереване 03/14/2016 12:41 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении представил некоторые подробности вчерашней драки с поножовщиной в Ереване.
Около 21:30 13-го марта поступило сообщение о драке в квартале Сари-Тах и лежащем на земле в крови человеке. На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного отдела по административным районам Эребуни и Нубарашен Эдуардом Сираканяном, сообщает пресс-служба СК Армении,
По предварительным данным, около 21:00 13-го марта напротив школы №47 произошла ссора в том числе с участием несовершеннолетних. Конфликт перерос в драку, в ходе которой 16-летний житель Сари-Таха(которому в ноябре должно было исполниться 17) получил несовместимую с жизнью проникающую колото-резаную рану передней поверхности грудной клетки. Последний с диагнозом “биологическая смерть” был доставлен в медицинский центр “Эребуни”, где подтвердили его смерть.
С телесными повреждениями различной степени тяжести в больницу были госпитализированы еще 5 человек. Все пострадавшие являются жителями столичного квартала Сари-Тах.
По данному факту следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен возбуждено уголовное дело по трем статьям Уголовного кодекса РА: части 1 статьи 104(Убийство), пункту 1 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более лиц), пункту 1 части 2 статьи 113(Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью, совершенное в отношении двух или более лиц).
“Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого были обнаружены и изъяты один головной убор, обувь, следы, похожие на кровь. Изъята также одежда, которая была на пострадавших в момент инцидента. Назначены судебно-медицинские и судебно-биологическая экспертизы. Разработан следственный план, выдвинуты рабочие версии, для проверки которых и установления мотива конфликта, круга его участников, а также степени причастности каждого из них проводятся следственные, оперативно-розыскные мероприятия”, - говорится в сообщении.