Պայթյունի հետևանքով զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ քրգործ է հարուցվել ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով 03/12/2016   15:47  |  Քրեական խրոնիկոն
Առաջին կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ժամկետային զինծառայող, շարքային Սարգիս Օհանյանի մահվան դեպքի առթիվ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 11.03.2016թ.` ժամը 15:45-ի սահմաններում N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում,  ժամկետային զինծառայող, շարքային Սարգիս Դավիթի Օհանյանն իրեն ամրակցված նռնակի պայթյունի հետևանքով ստացած  վնասվածքներից մահացել է:
Հանցագործության հետքեր, այլ նյութական օբյեկտներ հայտնաբերելու, ինչպես նաև դեպքի համար նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները պարզելու նպատակով կատարվել են դեպքի վայրի, Ս.Օհանյանի դիակի արտաքին, դեպքի պահին նրա հագին եղած զրահաբաճկոնի և հագուստների զննումներ: Դրանց արդյունքները բավարար հիմքեր են տվել ենթադրելու, որ նռնակը պայթել է Ս.Օհանյանի գործողությունների արդյունքում:
Դեպքի առթիվ առաջին կայազորային քննչական բաժնում ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու համար։

Уголовное дело возбуждено по факту гибели армянского военнослужащего при взрыве гранаты 03/12/2016 16:24 | Криминальная хроника
По факту гибели военнослужащего Саркиса Оганяна в результате взрыва гранаты возбуждено уголовное дело.
Дело заведено первым гарнизонным следственным отделом по признакам доведения до самоубийства.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, около 15:45 11 марта на боевом посту оборонительного участка N-ской воинской части солдат срочной службы, рядовой Саркис Давидович Оганян погиб от ранений, полученных при взрыве закрепленной за ним гранаты.
Для обнаружения следов преступления, иных материальных объектов, а также других обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, произведен внешний осмотр места происшествия, тела С.Оганяна, а также одежды и бронежилета, которые были на нем в момент инцидента.
Как отмечается в сообщении, результаты осмотра дают основания полагать, что граната взорвалась в результате действий С. Оганяна.
“Проводится предварительное расследование. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для обеспечения всестороннего, полного и объективного исследования всех обстоятельств инцидента”, - говорится в сообщении.