Հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ, ինչը կախվել է. հակառակորդն ունի զոհեր և վիրավորներ 03/11/2016   10:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 10-ին՝ ժամը 23:20-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և վերջինիս հասցնելով առնվազն 2 զոհ և վիրավորներ, հետ շպրտել  իրենց ելման դիրքերը: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Կանխարգելիչ գործողության ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել:
Մարտի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (17 արկ) և 82 (47 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՌԳՊ-7 (4 արկ) ու ՀԱՆ-17 (4 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 5500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաուբից տիպի հրանոթներ:
Հատկանշական է մանավանդ այն հանգամանքը, որ հակառակորդը նշված հրանոթներից անցած գիշեր արդեն հրետակոծության է ենթարկել ոչ միայն Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ տեղակայված հայկական ստորաբաժանումների դիրքերը, այլև առաջնային գծից բավականին մեծ խորությամբ գտնվող որոշ տարածքներ, ինչը թերևս, աննախադեպ է 1994թ. մայիսից հաստատված հրադադարի ողջ ընթացքում: Նման նախահարձակ գործողություններից կատարվելիք հետևությունը մեկն է՝ հակառակորդը որդեգրել է հակամարտության գոտում իրադրության ապակայունացմանն ուղղված առավել սանձարձակ մարտավարություն, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են նպատակաուղղված և պատժիչ գործողությունների: Առաջնային գծի ողջ երկարությամբ հայկական ուժերը վստահորեն վերահսկում են օպերատիվ իրավիճակը:

ВС Азербайджана понесли потери при очередной попытке диверсионной вылазки 03/11/2016 11:28 | Лента новостей
ВС Азербайджана предприняли минувшим вечером попытку диверсионной вылазки, сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Инцидент произошел в 23:20 по местному времени.
Как отмечается в сообщении, передовые подразделения Армии обороны НКР вовремя заметили передвижение разведывательно-диверсионной группы противника и отбросили ее на исходные позиции. Противник понес потери как минимум двумя убитыми и ранеными.
В ходе проведения превентивной операции Армия обороны потерь не понесла.
Сообщается также, что 10-го и в ночь на 11-е марта азербайджанская сторона произвела по позициям Армии обороны более 5500 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров. Кроме, того, противник обстрелял позиции Армии обороны из 60-мм(17 снарядов) и 82-мм(47 снарядов) минометов, а также выпустил по четыре снаряда из гранатометов РПГ-7 и АГС-17.
Помимо этого, азербайджанские ВС применили гаубицы.
“Примечательно, что противник минувшей ночью подверг обстрелу из вышеуказанных артиллерийских орудий не только армянские позиции, дислоцированные на Акнайском(Агдамском) направлении, но и некоторые территории, простирающиеся вглубь, находящиеся достаточно далеко от передовой линии, что является беспрецедентным случаем за все время перемирия, заключенного с мая 1994 года. Из этих агрессивных действий напрашивается один вывод: противник взял на вооружение более разнузданную тактику по дестабилизации ситуации в зоне конфликта, что чревато непредсказуемыми последствиями”, - говорится в сообщении.
Отмечается также, что передовые подразделение Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника прибегли к целенаправленным и карательным действиям.
“Армянские силы уверенно контролируют оперативную ситуацию по всей протяженности передовой линии”, - отмечается в сообщении.