Տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքային հանդիպումը 03/11/2016 15:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքային հանդիպումը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից եւ Սերբիայից:
ՀԱՊԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը, ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում, անդրադարձել է 2016 թվականի փետրվարի 25-26-ը Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում ՀԱՊԿ ԽՎ պատվիրակության մասնակցությանը:
Ամփոփելով ՀԱՊԿ ԽՎ պատվիրակության գործունեությունը եւ ձեռքբերումները ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում՝ Արտաշես Գեղամյանը կարեւորել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատվիրակությունների համագործակցությունը եւ ուժերի միավորումը: Արտաշես Գեղամյանն ընդգծել է, որ հուլիսի 1-5-ը Թբիլիսիում կայանալիք ամառային նստաշրջանի ընթացքում պետք է ցուցաբերել միասնական մոտեցում՝ անդամ երկրների առջեւ ծառացած աշխարհաքաղաքական խնդիրները լուծելու նպատակով:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան անդրադարձել է ՀԱՊԿ ձեւաչափում անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համակարգմանը: Նիկոլայ Բորդյուժան կարեւորել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում ընդհանուր մոտեցումը եւ այդ հարցերի շուրջ համագործակցությունը միջազգային հարթակներում:
Ըստ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի՝ երկկողմ հանդիպումները միջազգային հարթակներում թույլ են տալիս համակարգել համատեղ գործողությունները, կարգավորել տեղեկատվության փոխանակումը եւ կարող են նկատելիորեն բարձրացնել անդամ երկրների գործունեության արդյունավետությունը: Նիկոլայ Բորդյուժան նշել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջեւ համագործակցությունը պետք է բարձրացնել նոր աստիճանի՝ շեշտը դնելով կառույցը նախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների վրա եւ համատեղ ուժերով պաշտպանելով մասնակիցների ընդհանուր եւ ազգային շահերը:
ՀԱՊԿ ԽՎ-ում Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի մշտական պատվիրակության ղեկավար Միլովան Դրեցունը հանգամանալից անդրադարձել է 2015 թվականին ԵԱՀԿ-ում Սերբիայի նախագահությանը: Պարոն Դրեցունը ներկայացրել է Սերբիայի նախագահության ընթացքում ծագած խնդիրները եւ ձեռքբերումները: Նա նշել է, որ Սերբիայի նախագահության ընթացքում հատուկ ուշադրության են արժանացել ահաբեկչության, մարդկանց եւ թմրանյութերի վաճառքի դեմ պայքարին վերաբերող հարցերը: Սերբիան իր ուշադրությունն է սեւեռել ժամանակի մարտահրավերներին՝ կարեւորելով միջազգային անվտանգության խնդիրները:
Հանդիպման ավարտին ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատվիրակությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են 2016 թվականի հուլիսի 1-5-ը Թբիլիսիում կայանալիք ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում քննարկվելիք թեմաներին, ՀԱՊԿ պատվիրակության համակարգված գործունեությանը եւ համատեղ մոտեցումներ մշակելու մեխանիզմներին:

В Ереване прошла встреча глава парламентских делегаций стран-членов ОДКБ в ПА ОБСЕ 03/11/2016   16:49  |  Лента новостей
Рабочая встреча глав парламентских делегаций стран-членов ОДКБ в ПА ОБСЕ состоялась в пятницу в Ереване, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Во встрече приняли участие представители стран-членов ОДКБ от Армении, России, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и члены наблюдательной делегации Сербии.
Руководитель армянской делегации в ПА ОБСЕ Арташес Гегамян, приветствуя гостей в Национальном Собрании Армении, коснулся участию делегации ПА ОДКБ в зимней сессии ПА ОБСЕ, состоявшейся в Вене 25-26 февраля 2016 г..
Подводя итоги деятельности и достижения делегации ПА ОДКБ в ходе зимней сессии, Гегамян подчеркнул важность сотрудничества и объединения сил делегаций стран-членов ОДКБ. Он особо указал на необходимость проявления в ходе предстоящей в Тбилиси 1-5 июля 2016 г. летней сессии единого подхода для решения вставших перед странами-членами геополитических задач.
Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа коснулся координации внешней политики в формате стран-членов ОДКБ. Он подчеркнул важность единого подхода в вопросах региональной безопасности и сотрудничества вокруг них на международных платформах. По словам генсека, двусторонние встречи на международных площадках позволяют координировать совместные действия, регулировать обмен информацией и могут заметно повысить эффективность деятельности стран-членов. Бордюжа отметил, что сотрудничество между странами-членами ОДКБ следует вывести на новый уровень, делая упор на руководителях делегаций председательствующих в структуре стран и совместных усилиях по защите общих и национальных интересов участников.
Глава постоянной делегации НС Сербской Республики в ПА ОДКБ Милован Дрецун подробно остановился на председательстве Сербии в ОБСЕ в 2015 г. Он представил возникшие в ходе председательства Сербии проблемы и достижения, заметив, что особого внимания удостоились вопросы, касающиеся борьбы с терроризмом, торговлей людьми и наркотиками. Сербия заострила свое внимание на вызовах времени, выделяя проблемы международной безопасности.
В завершение встречи представители стран-членов ОДКБ затронули темы, планируемые к обсуждению в ходе предстоящей в Тбилиси 1-5 июля 2016 г. летней сессии ПА ОБСЕ. Речь также зашла о скоординированной деятельности делегации ОДКБ и механизмах выработки совместных подходов.