Հայտնաբերվել է 60 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ թմրամիջոց 03/10/2016   16:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպք, հայտնաբերվել է շուրջ 250 գրամ «մետանֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2016 թվականի փետրվարի 22-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ոստիկանությունից նյութեր են ստացվել շուրջ 5 գրամ «մետանֆետամին» տեսակի թմրամիջոց ձեռք բերելու, պահելու վերաբերյալ։ Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության Երևանի քրեական հետախուզության բաժնի աշխատակիցների կողմից  թմրանյութ պահելու կասկածանքով բերման ենթարկված քաղաքացու մոտ հայտնաբերվել է 2 փաթեթ, որոնցից մեկի մեջ եղել է 0.01 գրամ դեղնականաչավուն, իսկ մյուսի մեջ՝ 5.1 գրամ «մետանֆետամին» տեսակի թմրամիջոցին նմանվող զանգված։ Նշանակված դատաքիմական փորձաքննության եզրակացությամբ փաստվել է, որ առաջին փաթեթի զանգվածը հանդիսանում է «մարիխուանա», իսկ մյուսի մեջ՝ «մետանֆետամին» տեսակի թմրամիջոց։
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ, և ձեռնարկվել բազմածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ թմրամիջոցի ձեռք բերման աղբյուրը, եղանակը պարզելու ուղղությամբ։
Նախաքննության ընթացքում ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ քաղաքացին թմրամիջոցը ձեռք է բերել փետրվարի 22-ին, պարզվել է իրացնողի ինքնությունը, բավարար ապացույցներ ձեռք բերվել, որ քաղաքացուն իրացնողի կողմից թմրամիջոցի փոխանցման և դրա դիմաց վճարումը կատարելու գործընթացին օժանդակել է «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրող մի դատապարտյալ՝ հեռախոսազանգերի միջոցով։
Քննությամբ պարզվել է նաև քաղաքացուն թմրամիջոց իրացրած անձի կողմից դրա ձեռք բերման աղբյուրը, ով ևս հանդիսանում է Երևանի բնակիչ։ Իսկ վերջինս էլ այն ձեռք է բերել ԻԻՀ քաղաքացի հանդիսացող մի տղամարդուց, ում ինքնությունը և Երևանում նրա ժամանակավոր բնակության վայրը ևս պարզվել է։ Օրենքով սահմանված կարգով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ԻԻՀ քաղաքացու մոտ՝ աճուկային հատվածում և հյուրանոցային համալիրում գտնվող նրա բաճկոնի ծոցագրպանում, հայտնաբերվել է ընդհանուր առմամբ շուրջ 250 գրամ՝ «մետանֆետամին» տեսակի թմրամիջոց։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա 4 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, որոնցից 2-ին՝ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոց իրացնելու համար։ Նախաքննությունը շարունակվում է։ Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության գործում ներգրավված հնարավոր այլ անձանց շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի դերակատարության աստիճանը պարզելու ուղղությամբ։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ հայտնաբերված թմրամիջոցի շուկայական արժեքը կազմում է մոտավորապես 60 հազար ԱՄՆ դոլար:

СК Армении сообщил о раскрытии случая незаконного оборота наркотиков на сумму порядка $60 тыс 03/10/2016   17:39  |  Актуальная тема
Следственный комитеты Армении сообщил о раскрытии случая незаконного оборота наркотиков около 250 граммов наркотического вещества - “метамфетамин”. Четырем лицам предъявлены обвинения.
Каксообщает пресс-служба СК Армении, 22-го февраля 2016 года следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван были получены из Полиции материалы о приобретении и хранении наркотического вещества “метамфетамин” весом 5 граммов.  У гражданина, подвергнутого приводу сотрудниками отдела уголовного розыска города Ереван Главного управления по борьбе с организованной преступностью по подозрению в  хранении наркотиков, было обнаружено два пакета, в одном из которых было желто-зеленое вещество  весом 0.01 грамма, а в другом  - масса, похожая на наркотическое средство “метамфетамин”. Согласно  заключению судебно-химической экспертизы,  найденное в первом пакете вещество является “марихуаной”, а во втором - наркотическим средством “метамфетамин”.
Следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен было возбуждено уголовное дело. Были предприняты масштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление способа и источника приобретения наркотического средства.
Следствием были добыты доказательства, указывающие на то, что гражданин приобрел наркотическое средство 22-го февраля, установлена личность сбытчика. Получено достаточно доказательств того, что помощь в процессе передачи сбытчиком наркотического средства гражданину и  его оплаты оказывал посредством телефонных звонков один из осужденных, отбывающих наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Раздан”.
Следствием установлен также источник приобретения наркотического средства лицом, сбывшим его гражданину. Им оказался житель Еревана, который приобрел его у мужчины, являющегося гражданином ИРИ, личность которого и  место временного проживания в Ереване также установлены. В результате предпринятых в установленном законом порядке мероприятий у гражданина ИРИ было обнаружено наркотическое вещество “метамфетамин” общим весом около 250 граммов, которое изъяли из его паховой области и нагрудного кармана куртки в гостиничном комплексе.
На основе добытых в ходе предварительного расследования доказательств четверым лицам предъявлены обвинения, двум из которых – в сбыте наркотических средств в особо крупном размере. Предварительное расследование продолжается. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на установление  круга других  возможных лиц, причастных к незаконному обороту наркотиков, а также роли и степени участия каждого из них.
По сведениям "ФактИнфо" стоимость изъятого из незаконного оборота наркотиков составляет порядка $60 тыс.