Դիտորդները, անկախ տեղական և միջազգային լինելուց, կարող են մասնակցել ընտրություններին, եթե նրանց նկատմամբ հատուկ «սեր» լինի. Նորայր Նորիկյան 03/09/2016   14:16  |  Ընտրական իրավունք
Նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծով՝ դիտորդները, վստահված անձինք և ԶԼՄ-ը ներկայացուցիչները կարող են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահի որոշմամբ հեռացվել քվեարկության սենյակից կամ հանձնաժողովի նիստից: «Հենարան» մամլո սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց փաստաբան Նորայր Նորիկյանը:
Այնինչ գործող Ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ դիտորդները, վստահված անձինք և ԶԼՄ ներկայացուցիչները որևէ կերպ չեն կարող հեռացվել ընտրական հանձնաժողովի նիստերից կամ քվեարկության սենյակից, բացառությամբ՝ ձերբակալման կամ կալանավորման հիմքերի առկայության:
Փաստաբանը նշեց, որ թեև նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծում ֆորմալ առումով ներդրվել է դրույթը, նշված կատեգորիայի անձանց հեռացման պրոցեսը պետք է որոշվի տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի 2/3-ով, բայց կամայական դուռ և պատուհան է բացվել, այսինքն՝ ցանկացած դիտորդ կամ ցանկացած վստահված անձ, որը կարող է մեղադրվել այս կամ այն թեկնածուի կամ որևէ կուսակցությանն աջակցելու համար՝ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կամայական որոշման արդյունքում նա կհեռացվի հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներից կամ քվեարկության սենյակից:
Բացի այդ առաջարկվող նախագծով սահմանափակումներ են մտցվել նաև դիտորդական առաքելություն իրականացնող անձանց գործունեության մեջ:
Գործող ընտրական օրենսգրքում Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված և գործող հասարակական կազմակերպությունները, որոնք իրականացնում են դիտորդական առաքելություն, կարող են դիտորդական առաքելություն իրականացնել ընդամենը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրվելուց հետո, իսկ նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծով՝ առաջարկվում է, որ բոլոր դիտորդները, անկախ տեղական և միջազգային լինելուց, կարող են մասնակցել ընտրություններին, եթե հրավիրվել են ՀՀ Նախագահի, ԱԺ նախագահի, Վարչապետի և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կողմից:
Ըստ փաստաբան Նորիկյանի՝ եթե այս դրույթը տեղ գտավ օրենսգրքի մեջ ստացվում է, որ առաջիկա ընտրություններում ընտրություններին մասնակցություն կունենան և դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն այն կառույցները, որոնց նկատմամբ հատուկ «սեր» կլինի ՀՀ Նախագահի, ԱԺ նախագահի, Վարչապետի և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կողմից:
«Իսկ եթե այդ «սերը» չլինի, նրանք դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հնարավորությունից կզրկվեն»,- ասաց Նորայր Նորիկյանը:

Адвоката Норайра Норикяна насторожило в проекте нового ИК Армении положение об “особой любви” к наблюдателям 03/09/2016   16:48  |  Избирательное право
Наблюдателей, доверенных лиц и представителей средств массовой информации, согласно новому проекта Избирательного кодекса Армении, могут удалить из участка для голосования или заседания комиссии по решению председателя участковой избирательной комиссии, сообщил на встрече с журналистами в среду адвокат Норайр Норикян.
В то время, как в соответствии же с действующим ИК, проделать подобное с вышеуказанными лицами невозможно, за исключением наличия оснований для задержания или ареста.
Адвокат отметил, что в проект нового ИК в формальном плане внедрено положение, согласно которому вопрос об удалении вышеуказанной категории лиц должен решаться голосами 2/3 членов УИК. Это означает, что наблюдателей или доверенных лиц, которых могут обвинить в поддержке какого-либо кандидата или партии, в результате волюнтаристского решения председателя комиссии будут отстранены от работы или удалены из участка для голосования. Кроме того, по его словам, введены ограничения на деятельность лиц, осуществляющих наблюдательскую миссию.
Согласно действующему Избирательному кодексу РА, зарегистрированные и действующие общественные организации могут осуществлять наблюдательскую миссию только после аккредитации в Центральной избирательной комиссии. Проектом же нового ИК предлагается участие в выборах тех наблюдателей(вне зависимости от того, они международные или местные), которые были приглашены президентом Армении, спикером НС, премьер-министром и главой ЦИК.
По словам Норикяна, если это положение войдет в новый Избирательный кодекс, то получится, что в предстоящих выборах примут участие и осуществят наблюдательскую миссию те структуры, которые снискали к себе особую “любовь” президента РА, спикера НС, премьер-министра и председателя ЦИК.
Если же этой “любви” не будет, они лишатся возможности осуществлять наблюдательскую миссию”, - заявил Норайр Норикян.