Ծննդկան Մերի Մարգարյանի մահվան դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել հերթապահ մանկաբարձ-գինեկոլոգին 03/09/2016   17:46  |  Քրեական խրոնիկոն
Բժշկական կենտրոնում ծննդկան Մերի Մարգարյանի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով որոշում է կայացվել՝ «Շենգավիթ բժշկական կենտրոն»-ի հերթապահ մանկաբարձ-գինեկոլոգին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ ծննդկան Մերի Մարգարյանին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու ընթացքում մասնագիտական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք է դրսևորել նաև «Շենգավիթ բժշկական կենտրոն»-ի հերթապահ մանկաբարձ-գինեկոլոգը։ Վերջինս, քննիչի՝ փետրվարի 18-ի որոշմամբ, նեգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ մեղադրանք է առաջադրվել նաև Մերի Մարգարյանի հղիությունը հաշվառման վերցրած մանկաբարձ-գինեկոլոգին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
09:17 03/02/2016  |  ՄամուլՇուշանիկ Բախշյանը այս գործով չի դատվելու. փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյան. «Ժամանակ»
11:49 01/02/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննիչն առաջարկել է դատախազին՝ բողոքարկել գինեկոլոգին գրավով ազատելու՝ դատարանի որոշումը

СК Армении сообщил некоторые подробности обвинения в отношении еще одного акушера-гинеколога медцентра “Шенгавит” 03/09/2016   18:08  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении подтвердил информацию о привлечении еще одного акушера-гинеколога медцентра “Шенгавит” в качестве обвиняемой по уголовному делу о смерти роженицы Мэри Маргарян.
По расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по городу Ереван уголовному делу по факту смерти роженицы Мэри Маргарян в больнице принято решение о привлечении дежурного акушера-гинеколога медцентра “Шенгавит” в качестве обвиняемой.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, следствием добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что халатное и недобросовестное отношение к исполнению профессиональных обязанностей в ходе оказания медицинской помощи роженице Мэри Маргарян проявила также дежурный акушер-гинеколог медцентра “Шенгавит”. Последняя, по решению следователя от 18 февраля, была привлечена в качестве обвиняемой по части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами,осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) Уголовного кодекса РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Ранее ведомство сообщило, что по совокупности добытых по уголовному делу доказательств обвинение было предъявлено и акушеру-гинекологу, у которой беременная Мэри Маргарян состояла на учете.
“Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего”, - говорится в сообщении.
18:35 25/01/2016  |  Актуальная тема Виновные в смерти Мэри Маргарян должны быть строго наказаны - адвокат
16:56 23/01/2016  |  Актуальная темаСуд в Ереване обязал освободить из-под ареста акушера-гинеколога медцентра “Шенгавит” Шушаник Бахшян